Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Chovanec: Policejní zásah v mešitě se musí prověřit

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 29. dubna 2014 17:46
Chovanec: Policejní zásah v mešitě se musí prověřit

Ministr vnitra Milan Chovanec
Autor: Facebook.com/milan.chovanec

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce od policejního prezidenta, aby zjistil okolnosti pátečního zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v mešitě v centru Prahy. Otázkou podle něho stále zůstává, kdo načasování akce nařídil - zda vedení útvaru, nebo státní zastupitelství. Muslimové byli shromáždění při pravidelné modlitbě, která pro ně má zvláštní význam. Chovanec to dnes řekl na setkání s novináři a dodal, že pokud se pochybení nezjistí, bude za policií stát.

Informaci o Chovancově požadavku přinesl server Aktuálně.cz, ministr k tomu dodal, že mu šéf policie Tomáš Tuhý řekl o několika trestních oznámeních. Zásah prověří také Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Asi nejen mně, ale i odborné veřejnosti zásah přišel neadekvátní z mediálního pohledu. Já vůbec nevylučuji, že adekvátní byl, každý si musí uvědomit, že musí dodržovat zákony a české právo. Chci jen vědět, zda policie měla relevantní důvod zasáhnout tímto způsobem a v tuto dobu," dodal Chovanec. Tuhý by podle něho mohl odpovědět na některé otázky zhruba do týdne.

Podle Chovance mohla nastat řada důvodů pro zásah právě v pátek při polední muslimské modlitbě, což se ale musí prověřit. V případu údajně hrozilo nebezpečí z prodlení při vyšetřování, případní podezřelí nemuseli v objektu později být. "Otázkou je, zda zásah nařídilo samo vedení policie, nebo státní zástupce. To jsou věci, na které se musí odpovědět, a pokud se odpoví, že policie měla relevantní důvod takto zasáhnout, tak za ní budu stát. Pouze chci mít informace nejen z veřejných zdrojů," dodal ministr.

Policie minulý týden v pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Po zásahu obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus.

Na zásah si stěžovala řada přímých účastníků včetně indonéských diplomatů. Policisté podle nich narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam. Uvnitř bylo kolem stovky lidí.

Podle informací médií mohl zásah souviset s knihou Základy tauhídu-Islámský koncept Boha. Podle bývalého muslima Lukáše Lhoťana jsou v ní extrémní muslimské názory, nedávno kvůli knize podal trestní oznámení.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 106)