V Praze bylo otevřeno velké buddhistické centrum
Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 21. května 2014 17:00Praha - V Praze se pro veřejnost otevřelo největší buddhistické centrum v České republice. Centrum Gompa vzniklo přestavbou bývalé továrny v Holešovicích. Již nyní se v centru konají pravidelné meditace pro veřejnost a několikrát do měsíce také kurzy a přednášky. Na 19. června se plánuje den otevřených dveří, řekla dnes ČTK za organizátory Renata Hladná.
Objekt s celkovou rozlohou 2000 metrů čtverečních stál buddhisty skoro 37 milionů korun. "Všechno byly peníze z našich vlastních zdrojů a z darů," doplnila Hladná. Továrnu koupili buddhisté od soukromého vlastníka v roce 2012 za 28 milionů korun. Více než rok pak trvala rekonstrukce dvou hlavních objektů, zejména pak uliční budovy, z níž vznikl meditační sál s kapacitou 250 lidí.
"Původní představa směřovala pouze k využití vnitřní budovy. Později jsme se rozhodli oddělit společenskou a meditační část," uvádí Jan Matuška, mluvčí projektu Gompa Praha. Centrum připravili stoupenci buddhismu Diamantové cesty, v České republice se k této odnoži tradičního tibetského buddhismu hlásí více než 3500 lidí. Centrum Gompa zahrnuje meditační sál, výstavní prostory, zázemí pro nakladatelství a obchod s buddhistickou literaturou. Pojmenování vzniklo z tibetského slova gompa, kdy "gom" znamená meditaci.
Buddhismus Diamantové cesty slaví letos v Česku své dvacetiletí. V roce 1994 bylo v zemi jen několik lidí, kteří se scházeli v pronajatých prostorách v Praze. "Dlouhodobě jsme hledali vhodný objekt, který bychom odkoupili. Bývalá továrna s dvorem na Maninách byla nejvhodnější volbou. Co se týče architektury, i do budoucna bychom chtěli zachovat industriální atmosféru," vysvětluje záměr Karel Trachta, jeden z architektů projektu.
Každé druhé pondělí v měsíci pořádají pražští buddhisté Diamantové cesty přednášku některého z učitelů tohoto směru. Denně od 20:00 je veřejná meditace přístupná všem zájemcům. Součástí centra je knihovna s buddhistickými texty, převážně v češtině, ale také angličtině a němčině.
V ČR, stejně jako v Evropě a v Americe se buddhismus rozvíjí zejména díky aktivitě lamy Oleho Nydahla, dánského buddhistického učitele, který z pověření představitelů tibetského buddhismu šíří učení na Západě. V roce 2007 byl tento směr v ČR zaregistrován jako církevní společenství.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se po dvou letech rekonstrukce vrátily bohoslužby
30.11.2023 14:59Do katedrály sv. Víta bude na Schwarzenbergův pohřeb vstup jen s pozvánkou
30.11.2023 10:08Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: