Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ruská pravoslavná církev podpořila referendum o Stalingradu

Ze světa / vlu / ČTK / 8. června 2014 21:57
Ruská pravoslavná církev podpořila referendum o Stalingradu

Protojerej Vsevolod Čaplin
Autor: Pravoslavie i mir

Moskva - Myšlenku ruského prezidenta Vladimira Putina, že o změně jména města Volgograd na Stalingrad může rozhodnout místní referendum, dnes podpořila ruská pravoslavná církev. "Osobně se mi více zamlouvá (předrevoluční) název Caricyn, ale nevidím důvod, proč by lidem nemělo být dovoleno se vyslovit," řekl agentuře Interfax mluvčí církve Vsevolod Čaplin.

Dodal, že přímých vyjádření vůle lidu by mohlo být v Rusku více, a to i v případě otázek sociální spravedlnosti, zahraniční politiky, hospodářského zřízení či jiných důležitých témat.

Město na Volze změnilo svůj název na Volgograd v roce 1961 po odhalení zločinů sovětského diktátora Josifa Stalina. Místní zastupitelé ale už loni rozhodli, že při některých příležitostech spojených zejména s válkou budou používat i historického jména Stalingrad. V pátek údajně jeden z veteránů, účastnící se slavností v Normandii, přejmenování města opět zmínil a Putin na to reagoval slovy, že by o tom mohli rozhodnout občané. 

Podle církevního mluvčího "název Stalingrad již žije vlastním životem, nezávislým na Stalinově jméně, pojí se s vítězstvím ve slavné bitvě, s částí našich dějin". Spory o Stalina však podle něj budou pokračovat, a to i mezi věřícími, protože je zjevné, že Stalin církev pronásledoval a represe "byly ve značné míře nespravedlivé".

Město na Volze změnilo název několikrát. Původně bylo založeno jako pevnost Caricyn, později neslo jméno právě Stalina, který zde působil za občanské války. Do historie se zapsalo jako Stalingrad, právě zde došlo za druhé světové války ke klíčovému obratu na východní frontě. Urputná bitva o město nesoucí Stalinovo jméno nakonec skončila obklíčením a kapitulací zdecimované německé 6. armády a jejích italských, rumunských a maďarských spojenců.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)