Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Prahou projde v sobotu procesí s Palladiem země české

Kultura / vlu / ČTK / 24. září 2014 11:37
Prahou projde v sobotu procesí s Palladiem země české

Palladium země české
Autor: Tisk.cirkev.cz

Praha - Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi předznamená už v sobotu 27. září putování Palladia země české Prahou. Palladium, obraz staroboleslavské madony, je po staletí jedním ze symbolů české státnosti. V sobotu se s ním poutníci zastaví na významných místech hlavního města. Svatováclavské putování Prahou bude zakončeno v 17:00 pod sochou sv. Václava.

"V tomto čase napětí a bojů chceme přijmout výzvu papeže Františka k modlitbám za odvrácení válečných hrozeb a vyprošovat procesím požehnání a ochranu naší zemi a mír ve světě," říká za občanské sdružení Česká republika pro Ježíše Jiří Koníček. Kovový reliéf zobrazující Pannu Marii s Kristem podle legendy nosil na prsou sv. Václav, roku 1609 byl prohlášen Palladiem, ochranným obrazem české země.

Svatováclavské putování bude zahájeno ve 12:00 mší, kterou bude slavit probošt kolegiátní kapituly Všech svatých Petr Piťha. Poté bude Palladium předáno poutníkům ve Svatováclavské kapli svatovítské katedrály. Procesí zamíří k Pražskému Jezulátku na Malou Stranu a dále přes Karlův most do kostela sv. Františka v klášteře křižovníků a do chrámu Matky Boží před Týnem.

V den svátku sv. Václava bude ve Staré Boleslavi, místě skonu nejznámějšího českého světce, Národní svatováclavská pouť. Ústředním bodem slavnosti bude mše, která začíná v 10:00 na Mariánském náměstí a jejíž součástí bude korunovace Palladia, kterou vykoná apoštolský nuncius Giuseppe Leanza. Bohoslužbu bude vysílat v přímém přenosu Česká televize a Český rozhlas.

Odpoledne je ve Staré Boleslavi připraven hudební a divadelní program. V chrámu Nanebevzetí Panny Marie zazní Oratorium Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka. Svatováclavská pouť bude tradičně zakončena ohňovým průvodem a ohňostrojem. Oslavy sv. Václava se konají také na dalších místech, třeba na Budči či v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
42%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 48)