Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Oslavy 350 let od založení královéhradecké diecéze zakončí pouť do Hradce Králové

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 18. listopadu 2014 15:11
Oslavy 350 let od založení královéhradecké diecéze zakončí pouť do Hradce Králové

Ilustrační foto: katedrála Svatého Ducha v Hradci Králové
Autor: Wikipedia.org / ŠJů / Creative Commons

Hradec Králové - Letošní oslavy 350 let od založení královéhradecké diecéze vyvrcholí sobotní poutí do Hradce Králové. Na akci se očekávají stovky věřících. Hlavním bodem programu bude dopolední pontifikální bohoslužba v katedrále svatého Ducha. Novinářům to dnes řekl mluvčí biskupství Lukáš Peška. Chystané závěrečné pouti do Hradce Králové předcházelo osm poutí na různá místa v diecézi, kterých se zúčastnilo na 5000 věřících. Letošní oslavy biskupství řadí mezi nejvýznamnější akce v diecézi za posledních deset let. 

Odpolední program hradecké pouti zahrne například slavnostní shromáždění na Velkém náměstí a řadu akcí v biskupské rezidenci, Novém Adalbertinu a kostele Panny Marie. Poutníci si budou moci prohlédnout biskupskou knihovnu, diecézní pastorační centrum, katakomby či výstavu o dějinách biskupství Zapomenuté poklady z církevních sbírek. Horní část Velkého náměstí bude v sobotu pro automobilový provoz uzavřena. 

Biskupství královéhradecké bylo založeno 10. listopadu 1664 papežem Alexandrem VII., prvním biskupem se stal Matouš Sobek z Bilenberku. Dnes diecéze pod vedením biskupa Jana Vokála čítá 265 farností rozčleněných do 14 vikariátů. Diecéze se rozkládá na území Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Středočeského kraje a na území Kraje Vysočina. Rozlohou je po litoměřické diecézi druhou největší v ČR. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)