Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež cestou na Filipíny: Svoboda slova má hranice

Ze světa / juml / ČTK / 15. ledna 2015 22:22
Papež cestou na Filipíny: Svoboda slova má hranice

Kolombo/Manila - Papež František vnímá svobodu slova jako jedno ze základních lidských práv, tato svoboda ale podle něj neopravňuje člověka urážet či zesměšňovat víru druhých. Papež to řekl dnes v letadle cestou na návštěvu Filipín na otázky novinářů k nedávným teroristickým útokům v Paříži. František po třídenním pobytu na Srí Lance dnes přiletěl na Filipíny, které jsou největší katolickou zemí na asijském kontinentu. Chystá se sejít s lidmi postiženými tajfunem Haiyan a v metropoli Manile bude sloužit mši pro několik milionů věřících.

"Svoboda vyznání a svoboda slova jsou základní lidská práva. Každý z nás má nejen svobodu a právo, ale i povinnost říkat, co si myslí, pro obecné dobro," prohlásil papež. Podle něj má ale svoboda vyjadřování své meze. "Není však možné provokovat, není možné urážet víru druhých, není možné si dělat z víry druhých legraci," dodal.

Své názory doložil i konkrétním příkladem, když se obrátil na svého poradce Alberta Gasparriho. "Pokud můj dobrý přítel Gasparri vyřkne nějakou nadávku na adresu mé matky, musí čekat, že mu dám pěstí. To je normální," uvedl. "Nelze si zahrávat s náboženstvím druhých. Svoboda slova má své hranice," dodal v rozhovoru o násilnostech, při nichž islamisté zabili v oblasti Paříže 17 lidí. Dvanáct mrtvých si přitom vyžádal atentát na týdeník Charlie Hebdo, známý svou satirou na adresu islámu a dalších náboženství.

Papež dnes přiletěl na Filipíny, kde se vzhledem ke španělské koloniální minulosti 80 procent ze stomilionové populace hlásí ke katolické víře. Poslední návštěvu papeže Filipíny zažily v roce 1995, kdy tam přicestoval Jan Pavel II. Františka vítaly v ulicích vedoucích od letiště desetitisíce příznivců.

Filipínská vláda vyhlásila na dobu Františkovy návštěvy státní svátek, především aby uvolnila obyčejně dopravou ucpané ulice 12milionové Manily, a dokonce zavřela finanční trhy. Úřady rovněž přijaly mimořádná bezpečnostní opatření, v jejichž rámci bylo na souostroví rozmístěno na 50.000 policistů a vojáků. Filipínci jsou známí horlivou zbožností, a existují proto obavy z chování neklidných davů. Hlavním úkolem bezpečnostních sil je ale zabránit případnému útoku na papeže.

Jeho předchůdci se totiž při svých návštěvách na Filipínách stali terči pokusů o atentát. V roce 1970 se psychicky narušený člověk převlečený za kněze pokusil probodnout papeže Pavla VI. nožem při příletu na manilské letiště. Papež utrpěl lehké zranění hrudníku. V roce 1995 skupina islamistů plánovala vraždu papeže Jana Pavla II. v Manile. Požár v jednom z místních bytů ale vedl k odhalení spiknutí pár dnů před papežovou návštěvou, připomněla agentura Reuters. Na dotaz, zda se obává o svou bezpečnost, papež dnes v letadle novinářům odpověděl, že má větší obavy o životy druhých než o ten svůj.

František do Manily dorazil v 17:45 místního času (10:45 SEČ), a tak jeho pětidenní návštěva oficiálně začne až pátečním setkáním s filipínským prezidentem Benignem Aquinem. V tento den bude papež rovněž sloužit mši v jednom z nejstarších filipínských kostelů v Manile.

V sobotu se papež, jehož návštěva budí obrovská očekávání místních věřících, sejde s lidmi, kteří v roce 2013 přežili ničivý tajfun, jenž si vyžádal více než 7350 mrtvých či pohřešovaných a několik milionů lidí připravil o střechu nad hlavou. Kromě mše v nejhůře postiženém městě Tacloban má papež na programu také setkání s věřícími v sousedním městě Palo.

V souvislosti s přírodní katastrofou bude papež mluvit o změnách klimatu, které patří dlouhodobě k předmětům jeho zájmu. Již v letadle cestou na Filipíny dnes papež vyjádřil přesvědčení, že vinu za klimatické změny nese v prvé řadě lidstvo. Zároveň vyslovil naději, že představitelé jednotlivých světových zemí zaujmou na letošní ekologické konferenci v Paříži "odvážnější postoj" k ochraně životního prostředí.

V neděli má papež na Filipínách na programu mši pod širým nebem v Rizalově parku v Manile, které se má zúčastnit až šest milionů věřících. V pondělí dopoledne místního času odletí František zpět do Vatikánu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
4%
 
spíše ne
5%
 
ne
27%
 
(Počet hlasů celkem: 311)