Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dnešní útoky na pákistánské kostely si vyžádaly 14 mrtvých a téměř 80 zraněných

Ze světa / MiH / ČTK/ČBK / 15. března 2015 15:24
Dnešní útoky na pákistánské kostely si vyžádaly 14 mrtvých a téměř 80 zraněných

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Jacob Truedson Demitz / Creative Commons

Láhaur (Pákistán) - Dva pumové útoky na kostely v křesťanské čtvrti východopákistánského města Láhaur si dnes podle nemocničních zdrojů vyžádaly 14 mrtvých a téměř 80 zraněných. Podle svědků zabránil rychlý zásah bezpečnostních strážců mnohem vyššímu počtu obětí. K atentátům se podle agentury Reuters přihlásila pákistánská odnož hnutí Taliban.

Velkou bolest nad útoky v Láhauru vyjádřil na závěr dnešní modlitby Anděl Páně papež František, když spontánně odsoudil pronásledování křesťanů. "S bolestí, s velkou bolestí jsem se dozvěděl o dnešních atentátech namířených proti dvěma kostelům v městě Láhaur v Pákistánu, které si vyžádaly mnohé oběti a zraněné. (...) Křesťané jsou pronásledováni. Naši bratři a sestry prolévají krev pouze pro to, že jsou křesťané. Ujišťuji o svých modlitbách za oběti a jejich rodiny a prosím Pána, zdroj všeho dobra, o dar míru a svornosti pro onu zemi. Kéž toto pronásledování křesťanů, které se svět snaží ukrýt, skončí a nastane mír," řekl papež František.

Nálože vybuchly několik minut po sobě ve většinově křesťanském předměstí Láhauru. Terčem byly podle policie dva kostely, katolický a protestantský, které stojí blízko sebe. Útoky se odehrály v době nedělních bohoslužeb.

"Seděl jsem před obchodem blízko kostela, když se ozval výbuch. Rozběhl jsem se na místo a viděl jsem bezpečnostního strážce, jak zápasí s mužem, který se snažil dostat do kostela. Když se mu to nepodařilo, odpálil se," řekl agentuře Reuters svědek Amír Masih. "Viděl jsem kusy jeho těla letět vzduchem," dodal. Podle Masiha byl zabit i strážce.

Láhaur, který je správním střediskem nejbohatší a nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb, je obecně považován za pokojný oproti mnoha jiným oblastem v Pákistánu. I zde se ale začal projevovat růst násilí poté, co vláda loni neuspěla se snahou o mírová jednání s Talibanem.

Křesťané se na celkovém počtu 180 milionů obyvatel Pákistánu podílejí necelými dvěma procenty. Mnozí z nich obviňují vládu, že dělá málo pro jejich ochranu. Politici prý rychle přicházejí s kondolencemi po útoku na křesťany, jsou ale pomalí v jednání zaměřeném na zvýšení jejich bezpečnosti.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)