Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež v Keni odsoudil zneužívání Božího jména k násilí

Ze světa / juml / ČTK / 26. listopadu 2015 22:45
Papež v Keni odsoudil zneužívání Božího jména k násilí

Papež František při mši v Nairobi
Autor: repro youtube.com

Nairobi - Papež František dnes v Nairobi důrazně odsoudil radikalizaci mladých lidí, z nichž se stávají extremisté páchající neospravedlnitelné barbarské útoky ve jménu Božím. Při setkání s představiteli různých církví na apoštolské nunciatuře (velvyslanectví Vatikánu) v keňské metropoli v této souvislosti vyzval muslimy, protestanty a katolíky, aby tomuto zlu čelili společně. Později také varoval před "katastrofickými" následky, které by podle něj měl neúspěch nadcházející mezinárodní klimatické konference v Paříži.

Mše v areálu univerzity

Už dopoledne František sloužil bohoslužbu v areálu nairobské univerzity, kde se i přes deštivé počasí podle Vatikánu sešlo 200.000 až 300.000 lidí. Mimo jiné při ní odsoudil arogantní chování mužů vůči ženám a vyzval k obraně hodnot tradiční rodiny.

"Naší společnou vírou je, že Bůh, jemuž se snažíme sloužit, je Bohem míru, jeho svaté jméno nesmí být nikdy zneužíváno k ospravedlňování nenávisti a násilí," prohlásil podle agentury AFP nejvyšší představitel katolické církve při ranním setkání s náboženskými činiteli na nunciatuře.

"Vím, jak živá je vaše vzpomínka, kterou zanechaly barbarské útoky v (nairobském nákupním středisku) Westgate Mall, na univerzitě v Garisse a v Mandeře," připomněl papež vražedné útoky spáchané somálským islamistickým hnutím Šabáb, které si vyžádaly desítky lidských životů.

"Příliš často se z mladých lidí stávají ve jménu Boha extremisté, aby rozsévali sváry a strach a ničili samu podstatu naší společnosti," řekl papež dva týdny po vražedných atentátech v Paříži, které spáchali mladí muslimští radikálové a které stály život 130 lidí.

Zejména z tohoto důvodu "ekumenický a mezináboženský dialog není nějakým luxusem, něčím, co není nutné. Je to něco, co náš svět zraněný konflikty vždy potřebuje," zdůraznil František.

Klimatická konference v Paříži

Papež završil dnešní program návštěvou sídla Programu OSN pro životní prostředí, kde se vyslovil ke konferenci o klimatu (COP21), která začne v pondělí v Paříži. Zdůraznil, že je důležité, aby se na ní země dohodly. Konferenci vnímá jako důležitý krok v procesu vytvoření nového energetického systému, který bude co nejméně záviset na tuhých palivech a bude se opírat o energie s malým či nulovým obsahem uhlíku.

"Doufám, že COP21 vyústí v uzavření globální dohody na principech solidarity, spravedlnosti, rovnosti a spoluúčasti. Dohoda má přispět k uskutečnění tří cílů, které jsou složité a vzájemně provázané: snížení dopadu klimatických změn, boj proti chudobě a respekt lidské důstojnosti," uvedl papež.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jak vnímáte varování před „prosazováním vlastní agendy“ v kontextu jednání synody?
Jako výzvu naslouchat druhým
9%
 
Jako snahu omezit změny a zachovat stávající stav
73%
 
Jako snahu předcházet rozdělení v církvi
17%
 
(Počet hlasů celkem: 116)