Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež vyzval k míru v Náhorním Karabachu a kritizoval ekonomický kolonialismus vůči Africe

Ze světa / / ČTK / 21. září 2023 0:06
Papež vyzval k míru v Náhorním Karabachu a kritizoval ekonomický kolonialismus vůči Africe

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Vatikán - Papež František vyzval k ukončení ozbrojeného konfliktu v Náhorním Karabachu, apeloval přitom na všechny zúčastněné strany i na mezinárodní společenství, aby přispěly k mírovému řešení. Na závěr generální audience na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu hlava katolické církve opět také vyzvala k ukončení války na Ukrajině. Papež rovněž kritizoval, že některé země pokračují v "ekonomickém kolonialismu" vůči Africe, informovala agentura EFE.

"Bohužel otroctví stejně jako kolonialismus nejsou věcí minulosti," řekl dnes papež, když vzpomínal na italského duchovního a misionáře z 19. století Daniela Comboniho. "V Africe, tolik milované Combonim a nyní zmítané četnými konflikty, se po politickém kolonialismu rozhořel kolonialismus ekonomický," řekl papež před tisíci lidí na náměstí ve Vatikánu. "Je to drama, před kterým ekonomicky vyspělý svět často zavírá oči, uši i ústa," dodal.

Papež připomněl také svůj proslov z návštěvy Kinshasy z počátku roku, v němž kritizoval vykořisťování Afriky. "Přestaňte Afriku dusit: není to důl k vytěžení, ani území k vyplenění," zopakoval papež.

Na závěr pravidelné generální audience papež vyzval k ukončení konfliktu v Náhorním Karabachu, kde v úterý Ázerbájdžán zahájil vojenskou operaci. "Včera jsem se dozvěděl zprávy z Náhorního Karabachu, na jižním Kavkaze, kde už tak kritickou humanitární situaci nyní zhoršují další ozbrojené střety. Znovu apeluji na všechny zúčastněné strany a na mezinárodní společenství - utište zbraně a udělejte vše pro mírové řešení pro dobro lidu," řekla hlava katolické církve.

Papež vyzval znovu i k modlitbám za Ukrajinu, kde zuří válka od loňského února, kdy ruská armáda tuto zemi napadla. Vatikán se od samého začátku konfliktu snaží, aby válka skončila, a pokouší se zprostředkovat jednání o míru. Kvůli tomu papež letos jmenoval zvláštním vyslancem italského kardinála Mattea Zuppiho, který již navštívil Ukrajinu, Rusko, Spojené státy i Čínu. Tento týden agentura AP napsala, že Zuppi zřejmě chystá druhou cestu do Moskvy. Minulý týden ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Moskva Zuppiho očekává a že je připraven se s ním setkat. V pondělí se papež také setkal s novým ruským velvyslancem ve Vatikánu, který tam zahájil oficiálně své působení.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
30%
 
(Počet hlasů celkem: 132)