Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Duka: Návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv

Ze světa / vlu / ČTK / 29. března 2016 21:13
Duka: Návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv

Kardinál Dominik Duka
Autor: Wikipedia.org / Josef Nerušil / Creative Commons

Praha - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka vyzval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k respektování lidských práv. U příležitosti dnešní státní večeře mu předal dopis, ve kterém mimo jiné píše, že návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv. Zároveň čínské hlavě státu daroval knihu představující dílo grafika, básníka a překladatele Bohuslava Reynka. ČTK o tom informoval mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Duka v dopise podle svých slov vyslovil prosbu o návrat náboženské svobody nejen pro katolické křesťany, ale pro všechny věřící, což však není možné bez respektování občanských a lidských práv v duchu rezoluce OSN z roku 1948. "Politické změny a uvolnění v ekonomické a kulturně společenské oblasti dávají naději, že tato prosba může být respektována," napsal Duka. Připomněl, že nadějí je i to, že v loňském roce byl v Číně se svolením státních úřadů vysvěcen ve spolupráci s Vatikánem první katolický biskup od roku 2012.

"Svou přítomnost na večeři s čínským prezidentem chápu jako manifestaci náboženské svobody. Chci, aby čínský host viděl, že v demokratické zemi je církev a věřící vůbec nedílnou součástí společnosti," uvedl kardinál.

V Čínské lidové republice se podle oficiálních zdrojů více než jedna třetina obyvatel hlásí k duchovnímu životu a k modlitbě. Patří mezi ně vedle buddhistů či taoistů i téměř 100 milionů křesťanů. Z nich je podle Duky 12 milionů, někteří ovšem uvádějí i 20 milionů, věřících římskokatolické církve se 70 biskupy, kteří omezeně vykonávají svůj úřad, a 40 biskupů, kteří pracují v ilegalitě.

Čínskému prezidentovi daroval Duka knihu představující průřez díla Bohuslava Reynka, která byla nedávno součástí výstavy o tomto umělci v Pekingu. Výstavu Reynkových kreseb tehdy podle kardinála odmítal čínský ministr kultury. Poukazoval na náboženskou tematiku, která mu vadila. Po dlouhém a vytrvalém jednání však ustoupil a scénář výstavy přijal tak, jak byl navržen, dodal Duka.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
51%
 
Spíše ano
20%
 
Ne
26%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 123)