Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 600 lety byl upálen teolog Jeroným Pražský

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 29. května 2016 13:08
Před 600 lety byl upálen teolog Jeroným Pražský

Pamětní deska Jeronýmu Pražskému v Řeznické ulici v Praze
Autor: Wikipedia.org / Matěj Baťha / Wikimedia Commons

Praha - Teolog Jeroným Pražský byl významným učencem své doby a mistrem čtyř prestižních evropských univerzit. Byl přítelem Jana Husa a šiřitelem jeho myšlenek i názorů anglického církevního reformátora Jana Viklefa (též John Wyclif). Jeho osud se naplnil 30. května 1416 v jihoněmecké Kostnici, kam přijel na církevní koncil podpořit Jana Husa a kde byl po 340 dnech věznění za své názory upálen.

Jeroným Pražský (narozen zřejmě v roce 1378) v roce 1398 dokončil studia na pražské univerzitě a poté se vydal studovat do Oxfordu. Zde se seznámil s Viklefovým učením a opisoval jeho knihy. Později také studoval a přednášel na pařížské Sorbonně a na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a v Heidelbergu. Na všech těchto školách, a také na pražské univerzitě, získal titul mistra, tedy postavení srovnatelné s dnešním profesorem.

Jeroným hojně cestoval, navštívil i Palestinu a Jeruzalém, později se vypravil studovat pravoslaví do Polska, Litvy a Ruska. Od roku 1407 přednášel na pražské univerzitě, získal si i přístup ke dvoru Václava IV. Podílel se na Dekretu kutnohorském, který z moci českého krále zásadně změnil poměry na pražské univerzitě ve prospěch Čechů, zúčastnil se velkých univerzitních disputací i pražských odpustkových bouří. V roce 1410 byl ve Vídni zatčen a obviněn z kacířství, spasil se útěkem.

V dubnu 1415 přijel přes Husovo varování do Kostnice. Napsal dopisy členům koncilu, ale byl zatčen. Po Husově upálení, zlomen výslechy a pobytem ve vězení, sice své názory odvolal, neboť se "bál ohně", jak dle historiků uvedl. Později se však ale znovu přihlásil k Husovi a Viklefovi a byl upálen na stejném místě jako Hus.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 131)