Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Festival židovské kultury Šamajim začne v Třebíči začátkem srpna

Kraje: Vysočina / kir / ČTK / 19. července 2016 15:23
Festival židovské kultury Šamajim začne v Třebíči začátkem srpna

Zadní synagoga v třebíčské židovské čtvrti
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Třebíč -
Výstava obrazů výtvarníka Josefa Hrubeše s názvem Město s tajemně tlukoucím srdcem zahájí v pondělí 1. srpna v Třebíči 13. ročník festivalu židovské kultury Šamajim. Kromě výstav budou náplní festivalu tradičně koncerty, odborné přednášky i filmová představení. Letošní ročník je více než jindy zaměřen na židovskou gastronomii. ČTK to řekla Dagmar Juráňová z pořádajícího městského kulturního střediska.

Vedle tradičních ochutnávek některých specialit židovské kuchyně se budou letos hlavně jídlu věnovat i odborné přednášky. Rabín Menaš Kliment návštěvníkům vysvětlí, co všechno musí umět židovský řezník, o košer jídlech v židovské kuchyni bude přednášet Kateřina Suchánková ze Židovského muzea v Praze. Lidé budou moci ochutnat macesy při přednášce majitelky slovenské firmy na výrobu tohoto židovského pečiva.

Programovým vrcholem festivalu by podle Juráňové měla být premiéra dokumentárního filmu Stanislava Motla Děti Antonína Kaliny. Třebíčský rodák Kalina za druhé světové války jako vězeň v koncentračním táboře Buchenwald zachránil více než 900 židovských chlapců. Mimo jiné jim v dokumentech přepisoval víru z židovské na křesťanskou. Film lidé uvidí v pátek 5. srpna v Zadní synagoze. Po něm bude následovat beseda s režisérem i jedním ze zachráněných dětí.

Festival Šamajim potrvá do 6. srpna. Podrobný program najdou zájemci na webu. V posledních pěti letech se vždy jeden až dva týdny před festivalem koná akce Oživené židovské město. Lidé mohou celý víkend nasávat atmosféru židovské čtvrti v době první republiky mezi stánky tradičních řemesel. Třebíčský židovský festival je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku konají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války ukončily existenci židovské náboženské obce. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)