Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Soud poslal křesťanského guvernéra Jakarty za rouhání za mříže

Ze světa / juml / ČTK / 10. května 2017 17:19
Soud poslal křesťanského guvernéra Jakarty za rouhání za mříže

Basuki Tjahaja Purnama
Autor: Flickr.com

Jakarta - Soud v indonéském hlavním městě shledal křesťanského guvernéra Jakarty vinným z urážky koránu a odsoudil jej ke dvěma letům vězení. Přísný verdikt soudu byl překvapující, protože prokuratura žádala pro guvernéra dvouletý podmíněný trest. Západní tiskové agentury uvedly, že rozsudek poškodil pověst Indonésie jako země, v níž se uplatňuje islám v umírněné podobě.

Guvernér Basuki Tjahaja Purnama, který je křesťan a příslušník menšinového etnika Číňanů, byl sice v dubnových volbách poražen, nicméně úřad měl zastávat až do října. Ve funkci ho nyní přechodně nahradí jeho zástupce.

"Odvoláme se," stačil pronést guvernér, zatímco dav konzervativních muslimů před budovou soudu oslavoval verdikt skandováním Alláhu akbar! (Bůh je veliký!).

Purnama byl následně převezen do věznice na východě Jakarty. Podle agentury AP se poté před káznicí shromáždily stovky guvernérových příznivců, kteří se tlačili na mříže a snažili se je prorazit. Účastníci protestu rovněž zablokovali dopravu, pálili pneumatiky a odmítli místo opustit, dokud nebude Purnama propuštěn. V metropoli byly rozmístěny tisíce policistů pro případ, že by se rozpoutaly násilnosti, což se ale zatím nestalo, napsala agentura Reuters.

Oblíben pro boj s korupcí

Purnama je nadále velmi oblíben u příslušníků střední třídy v Jakartě. Je oceňován jako politik, který netoleruje korupci. Chaotickou, v mnohém špatně fungující Jakartu chtěl změnit v čistší, spořádanější a výkonnější město podobné Singapuru, v čemž se mu podařilo učinit jistý pokrok, uvedla agentura AP.

Indonéský prezident Joko Widodo, který byl doposud Purnamovým spojencem, vyzval občany, aby respektovali soudní proces a verdikt soudců. Uvedl, že vláda do tohoto procesu nemůže zasahovat. Rada OSN pro lidská práva vyjádřila nad rozsudkem znepokojení a apelovala na indonéskou vládu, aby přehodnotila zákony týkající se rouhačství. Mezinárodní organizace Human Rights Watch proces označila za obrovský zvrat dosavadní politiky náboženské tolerance v největší muslimské zemi na světě.

Prokuratura trest navrhla pouhý den poté, co Purnama ve druhém kole voleb jakartského guvernéra podlehl někdejšímu ministrovi školství, muslimovi Aniesovi Baswedanovi.

Soupeři měli zneužívat verše koránu v politickém boji

Purnama během předvolební kampaně obvinil své protivníky, že zneužívají veršů koránu v politickém boji. Muslimští odpůrci křesťanského guvernéra podle něj často citovali verš koránu, který podle některých interpretací zakazuje muslimům žít pod nadvládou nemuslimů. Purnama se později omluvil, nemyslí si ale, že se dopustil rouhání, jak tvrdí prokuratura.

Proti guvernérovi v uplynulých měsících demonstrovaly tisíce muslimů, což ohrožovalo i vládu prezidenta Joka Widoda, Purnamova předchůdce v čele Jakarty. Vlivná funkce guvernéra desetimilionové metropole je považována za odrazový můstek do prezidentských voleb v roce 2019.

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě. V zemi je i početná křesťanská a hinduistická komunita a příslušníci stovek různých etnických skupin.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 113)