Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Židé slaví Nový rok 5778

Výběr Christnetu / kir / Vlastní zpráva / 21. září 2017 17:47
Židé slaví Nový rok 5778

Ilustrační foto - Židé s typickými jarmulkami
Autor: Wikipedia.org / David Berkowitz / Wikimedia Commons

Praha, Jeruzalém - Židovská komunita slaví Nový rok, konkrétně 5778. V tento den se podle tradice otvírá Boží Kniha života a smrti, do níž bude na příští rok zapsán osud každého člověka. Rodiny se vrátí ze synagogy a při slavnostní večeři máčejí chleba do medu jako výraz přání, že nový rok bude sladký, uvedl pro server Lidovky.cz Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze.

Židovský Nový rok neboli svátky Roš ha-šana‎‎, doslova „hlava roku“ se slaví 1. a 2. dne měsíce tišri, tj. podle gregoriánského kalendáře zhruba období září až října.  Podle židovské tradice byl v tento den stvořen svět.  Jedná se o první z Vysokých svátků. 

Roš ha-šana se slaví dva dny a to dokonce i v Izraeli, kde většina svátků trvá jen jeden den. Důvod je ten, že ve starověku vždy trvalo určitou dobu, než bylo možné potvrdit, že skutečně nastal mo'ed (přesně stanovený čas). Roš chodeš se ustanovoval v Jeruzalémě a z něj pak bylo oznamováno do diaspory, kdy začíná. Proto jsou biblické svátky v diaspoře vždy o den delší. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)