Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Mosulu se sloužila vánoční bohoslužba, poprvé po tříletém ovládání města džihádisty

Ze světa / krb / La Croix, AFP, red. / 30. prosince 2017 11:11
V Mosulu se sloužila vánoční bohoslužba, poprvé po tříletém ovládání města džihádisty

Ilustrační foto z bohoslužby v kostele v Mosulu
Autor: ASF / La Croix / Safin Hamed

Mosul -

Na Štědrý den se kostel sv. Pavla v Mosulu poprvé od roku 2013 opět rozezněl koledami. Na Vánoce o rok později již město až do července letošního roku ovládal Daesh (Islamský stát). Uprostřed svíček, vánočních stromků a prostěradel zakrývajících okna, která jsou poničena po bojích a explozích, se sešli muslimové i křesťané, místní autority i vedoucí vojenských zařízení, píše server La Croix.  Z bohoslužby je zaznamenáno i video.

Bílé a červené závěsy zakrývaly stopy po bojích a upomínaly na nedávno skončenou válku. Chaldejský patriarcha Mons. Louis Sako vyzval věřící k modlitbě za „mír a stabilitu v Mosulu, Iráku i po celém světě“.

„Slavení této mše svaté v Mosulu je důležité pro znovuoživení křesťanského života ve druhém největším iráckém městě i v celém regionu, kde žije malá komunita křesťanů,“ říká Farqad Malko, křesťanka, která se do oblasti vrátila nedávno.

 

Pomalý návrat křesťanských uprchlíků 

V Mosulu se sloužila vánoční bohoslužba, poprvé po tříletém ovládání města džihádisty

Vojenské vozidlo Irácké armády při dobývání města v listopadu 2016
Autor: wikipedia.org / Mstyslav Chernov / Creative Commons

Farqad Malko utekla v roce 2014 ze svého domu stejně jako většina jejích bratří a sester, protože byla vystavena bleskurychlému nástupu džihádistů, kteří z Mosulu udělali „hlavní město“ iráckého a syrského chalífátu.

Jen málokdo se zatím vrátil. Farqad Malko, oblečena do černé a bílé, ale neopouští „práci v Mosulu a službu místní církvi.“

 

Obrněné vojenské vozy před kostelem

Bezpečnostní složky byly přítomny před kostelem a zároveň střežily i příjezdové cesty. Chrám se nachází na východě, který nebyl během jedné z nejtužších devastací měst v moderních dějinách tolik zasažen.

Obrněné transportéry a vojenské vozy stály zaparkovány kolem kostela, na němž byla zavěšena fotka mosulského křesťanského „mučedníka“, kterého zabili džihádisté a jenž připomíná věřícím tříleté období vlády takzvaného „chalífátu“.

Během tohoto období byly náboženské menšiny –  především Jezídové a chaldejští a syriačtí křesťané z Ninivské roviny – džihádisty perzekvovány a nuceny k masivnímu exodu.

 

Bitva o Mosul

Mosul je druhé největší město Iráku, byl domovem až dvou milionů lidí. Odhaduje se, že kvůli IS z něj uprchlo na 100.000 křesťanů. IS obsadil město v červnu 2014, nasledně pronásledoval všechny místní náboženské menšiny - jezídy i vyznavače asyrské církve.

Ofenziva za znovudobytí města začala 16. října 2016 a za skončenou byla prohlášena 10. července 2017. Na vojenské operaci se podíleli irácké vládní jednotky, spojenecké milice iráckého Kurdistánu a mezinárodních sil. Bitva probíhala i v úzkých uličkách centra města za silné podpory spojeneckého letectva. Objevily se i zprávy o zločinech irácké armády a při dobývání města mohlo zahynout až 40 000 lidí, jak uvádí například britský deník The Independent.

 


Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)