Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Před 25 lety bylo zřízeno plzeňské biskupství

Kraje: Plzeňský / juml / ČTK / 30. května 2018 10:39
Před 25 lety bylo zřízeno plzeňské biskupství

Plzeňský biskup Tomáš Holub
Autor: Wikipedia.org

Plzeň - Bulou papeže Jana Pavla II. z 31. května 1993 byla zřízena plzeňská diecéze římskokatolické církve, v té době sedmá diecéze v zemi. Biskupem byl jmenován František Radkovský, který stál v čele diecéze do března 2016, kdy ho nahradil Tomáš Holub. O titul nejmladší diecéze v Česku přišla v roce 1996, kdy byla založena ostravsko-opavská diecéze.

Plzeňská diecéze pokrývá území o rozloze 9236 kilometrů čtverečních, zahrnuje Plzeňský (bez Nepomucka a Sušicka) a Karlovarský kraj a několik obcí z Rakovnicka a Chomutovska. Žije zde asi 800.000 obyvatel, z toho katolíků je zhruba 140.000.

Diecéze se dělí na deset vikariátů a 71 farností. Patronem diecéze je blahoslavený Hroznata, šlechtic žijící na přelomu 12. a 13. století v západních Čechách, mimo jiné zakladatel kláštera v Teplé, kde je pohřben.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)