Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vychází nové číslo revue Salve, obsáhle se věnuje Amoris laetitia

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 19. srpna 2018 23:45
Vychází nové číslo revue Salve, obsáhle se věnuje Amoris laetitia

Ilustrační foto
Autor: Jba.af.mil / Creative Commons

Praha - V první polovině srpna vyšlo nové dvojčíslo teologické revue Salve věnované posynodální exhortaci o lásce v rodině Amoris laetitia (Radost z lásky) papeže Františka. Římský biskup v exhortaci shrnul výsledky debat, které z celosvětové diskuse římskokatolické církve vyplynuly na mimořádné a řádné biskupské synodě o rodině v letech 2014 a 2015. Cílem nového čísla revue je nabídnout první ucelenější a hlubší seznámení s učením současného pontifika o manželství a rodině v českém prostředí.

Na víc než 200 stranách rozebírá číslo z mnoha teologických ohledů dokument, který výrazným způsobem zaujal církevní i mimocírkevní prostředí. Přes veškerou pozornost, která mu byla věnována v zahraničí, u nás dosud chybí ucelenější pohled na celou exhortaci. Nejsou ani zprávy o tom, že by se v dohledné době chystalo vydání pastoračních pokynů pro aplikaci exhortace ve specifických podmínkách našich místních církví.

„Jakmile exhortace před více než dvěma lety vyšla, vzbudila oprávněně velkou pozornost veřejnosti. Téma lásky v rodině a v manželství patří paradoxně k těm, která v mnoha ohledech nejvíce rozdělují církevní a necírkevní společnost. Česká katolická média ihned informovala o obsahu dokumentu a záhy poté rovněž o kontroverzích vyvolaných 8. kapitolou exhortace. Světská média u nás se vesměs omezila na povšechné zpravodajství o tom, že papež chce údajně plošně dovolit přístup k přijímání svátostí rozvedeným, a že to vyvolalo v jistých církevních kruzích značné rozladění. Žel ani církevně laděná publicistika dosud povětšinou nepřekročila rámec ‚problému‘ 8. kapitoly a nenabídla ucelenější pohled na celý dokument, jehož je ona kapitola jen součástí,“ popisuje šéfredaktor revue Benedikt Mohelník v editoriálu některé z důvodů, proč se redakce rozhodla Amoris laetitia věnovat.

Číslo Salve předkládá přehled hlavních témat vycházejících z celku exhortace, představuje českému čtenáři teologické studie z různých jazykových oblastí (francouzské, německé, hispánské a italské), a to včetně obsáhlých příspěvků domácích autorů. Zastoupeny jsou i různé teologické a spirituální školy reprezentované dominikány, jezuity či karmelitány.

Nové číslo přináší pohledy Petra Štici, Anne-Marie Pelletierové, Rocca Buttiglioneho, Benedikta Mohelníka, Lukáše Noska, Davida Peroutky, Martina Staňka a dalších autorů.

„Celé číslo Salve přesvědčivě ukazuje, že papež František v exhortaci Amoris laetitia nepřichází s nějakým novým učením, ale poklad tradice církevní nauky nově formuluje a hledá přiměřený způsob, jak adekvátně reagovat na otázky, které okolo manželství a rodiny vyvstávají v současném měnícím se komplikovaném světě. Celé číslo v neposlední řadě vybízí samotné katolické křesťany, kteří žijí v manželství, aby se začali svým rodinným životem zabývat nově a hlouběji, aby poznali, že se podněty papeže Františka týkají každého, kdo chce v tomto svém životním stavu skutečně realizovat lásku, jejímž zdrojem je Kristus,“ doplňuje Mohelník.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 344)