Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Představitelé církví vyjadřují soustrast rodinám horníků. Budou za ně sloužit půlnoční bohoslužby

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 22. prosince 2018 9:32
Představitelé církví vyjadřují soustrast rodinám horníků. Budou za ně sloužit půlnoční bohoslužby

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Ostrava, Praha - Soustrast rodinám obětí důlního neštěstí na Karvinsku vyjádřili tamní biskupové i generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl. Martin David, pomocný biskup ostravsko-opavský, vzpomněl na oběti při dnešní ranní bohoslužbě i, ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz bude obětovat za zemřelé, všechny oběti a rodiny půlnoční liturgii 24. prosince v ostravské katedrále. Kondolenci zaslal také kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup a předseda ČBK, a zástupci Slezské církve evangelické.

Informuje o tom Česká biskupská konference na svém webu. Po čtvrtečním výbuchu metanu v dole ČSM ve Stonavě zemřelo 13 horníků, z toho 12 bylo Poláků. Dva zranění jsou v nemocnici, jeden z nich bojuje o život.

"Byli jsme hluboce zasaženi smutnou zprávou o čtvrtečním výbuchu metanu na dole ČSM v Karviné, která se stala v našem regionu, při níž zemřelo 13 horníků a další byli zraněni. Jménem Slezské církve evangelické vyjadřuji všem rodinám a pozůstalým hlubokou a upřímnou soustrast. V nejbližší neděli se budeme ve sborech naší církve modlit za všechny tyto rodiny, aby měly sílu nést tuto hlubokou ztrátu svých blízkých a milovaných, která je o to více bolestnější v tomto předvánočním čase," sdělil ČTK biskup Tomáš Tyrlík.

Pozůstalým, horníkům, obyvatelům Karviné a polským přátelům adresoval svou kondolenci kardinál Duka. "S upřímným pohnutím a zaujetím sleduji vývoj situace po tragickém výbuchu na šachtě dolu ČSM. Ujišťuji vás svou modlitbou za vaše tragicky zahynulé blízké: muže, přátele, kolegy. V tyto dny a zejména v naší svatovítské katedrále o půlnoční mši budu na vás myslet. Tajemství světa, života a smrti nás neustále přesahují a někdy nezbývá, než se v pokoře sklonit a mlčky se modlit," uvedl kardinál Duka.

Připojil také vzpomínku na ty, kdo ještě dnes v šachtě bojují s živlem, důlní inženýry, velitele záchranných prací a záchranáře a připomněl modlitbu ke sv. Barboře, mimo jiné patronce horníků. Při štědrovečerní půlnoční bohoslužbě v pražské katedrále ponesou na připomínku obětí tři zástupci Českého báňského úřadu v kytlích, tedy hornických uniformách, obětní dary.

"Vyjadřuji jménem ČBK upřímnou soustrast rodinám obětí výbuchu ve Stonavě a zahrnujeme ve svých modlitbách všechny oběti, zraněné a jejich blízké. Jsme připraveni poskytnout duchovní pomoc všem pozůstalým této tragédie, zvláště nyní před Vánocemi," uvedl na sociální síti Přibyl.

"Zpráva o důlním neštěstí v dole ČSM ve Stonavě nás hluboce zasáhla, o to více, že nastala v této předvánoční době. Vyjadřujeme svou upřímnou soustrast všem pozůstalým po obětech neštěstí a zahrnujeme ve svých modlitbách všechny oběti, zraněné a také rodiny, které neštěstí zasáhlo," uvedli ostravsko-opavští biskupové.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 96)