Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hradecký kraj odpustí benediktinům půjčku 1,3 mil. korun

Kraje: Královéhradecký / juml / ČTK / 14. října 2019 17:41
Hradecký kraj odpustí benediktinům půjčku 1,3 mil. korun

Ilustrační foto - Kostel sv. Markéty v Šonově z tzv. "broumovské skupiny kostelů" od Kiliána Ignáce Dientzenhofera
Autor: Wikipedia.org / Zp / Creative Commons

Hradec Králové - Královéhradecký kraj odpustí Benediktinskému opatství svatého Václava v Broumově půjčku 1,35 milionu korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé kraje. O odpuštění dluhu jednali zastupitelé už na zářijovém zasedání, kdy ale návrh neprošel. Ze 42 přítomných zastupitelů bylo dnes pro odpuštění dluhu 25.

Původně kraj v roce 2011 půjčil benediktinům bezúročně pět milionů korun. Šly na pořízení projektové dokumentace čtvrtmiliardové rekonstrukce části kláštera. Mniši mínili, že půjčku zaplatí z evropské dotace, která se ale nakonec na pořízení projektu nevztahovala. "Půjčka byla částečně splacena a nyní zbývá poslední splátka," popsal současný stav radní pro regionální rozvoj Pavel Hečko (ČSSD).

Výhrady vůči prominutí dluhu v září vznesli zástupci z opozičního hnutí ANO. "Kdyby to byly úroky nebo penále, zvednu pro to ruku. Nemůžu podpořit to, aby se odpouštěl základ té půjčky, takto kraj hospodařit nemůže," řekl zastupitel Miroslav Kodydek (ANO). Naopak pro odpuštění půjčky se především vyslovil starosta Trutnova a poslanec Ivan Adamec (ODS). "Udělal se tam obrovský kus práce. Mělo by se jim pomoci," řekl Adamec. Dnes bylo odpuštění dluhu schváleno bez diskuse zastupitelů.

Benediktinský klášter vznikl ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáze Dienzenhofera. Klášter je národní kulturní památkou a tvoří dominantu města.

Investorem rekonstrukce kláštera v letech 2013 až 2015 na vzdělávací a kulturní centrum bylo s pomocí evropské dotace benediktinské opatství. Rekonstrukce při níž byla opravena přibližně pětina rozsáhlé klášterní budovy, zahrnovala například vybudování nových rozvodů vody, elektřiny, odpadů či topení. V budově kláštera vzniklo nové nahrávací studio, koncertní sály a učebny. Stavbaři také opravili klášterní zahradu, kde opravou někdejšího dřevníku vznikl multifunkční sál.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)