Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 40 lety byl zavražděn nejslavnější mučedník Latinské Ameriky Romero

Ze světa / bohpet / Vlastní zpráva / 24. března 2020 18:47
Před 40 lety byl zavražděn nejslavnější mučedník Latinské Ameriky Romero

Salvadorský arcibiskup Óscar Romero
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

San Salvador -

24. března roku 1980 zavraždili při slavení liturgie arcibiskupa Oscara Romera ve státě El Salvador. Pak ho zabili ještě jednou, když ho vojenský režim pomlouval a očernil. "Jeho mučednictví pokračovalo na straně jeho bratří kněží a biskupů,“ řekl papež František v roce 2015 skupině poutníků z El Salvadoru ve Vatikánu. Tuto událost si papež z Latinské Ameriky „pamatuje jako mladý kněz“, který s Romerem sdílí silný zájem o chudé. Modlitba na jeho vzpomínku se dnes konala v kostele San´t Egidio v Římě

Oscarův otec prý chtěl, aby se jeho syn stal tesařem, neboť uměl opravovat rozbité věci. Oscar Arnulfo Romero Galdamez, který se narodil v roce 1917, se však stal knězem. V 70. letech byl jmenován arcibiskupem hlavního města San Salvador ve státě El Salvador. Podle svědectví věřících byl pokorným pastorem, který miloval svůj lid, žil jednoduše a bránil lidská práva chudých, za které se nebál pozdvihnout svůj hlas, což se mu stalo osudným.

Zanedlouho po jmenování arcibiskupem se chopila moci v El Salvadoru vojenská chunta, která vraždila a unášela lidi, včetně kněží. Arcibiskup Romero apeloval na vojáky, že nejsou povinni „poslouchat nemorální zákon“, a prosil o „ukončení krvavých represí“. Nebál se otevřeně kritizovat režim a jeho stoupence a upozorňovat na únosy, mučení a vraždy, a proto ho nazývali „Hlasem těch, kteří hlas nemají“.

Kvůli důrazu na chudé byl podle některých spjat s takzvanou teologii osvobození, která podle kritiků spojovala teologii v boji za sociální spravedlnost s marxistickou inspirací. Jiní tvrdí, že je to politická manipulace, jelikož teologii osvobození nepraktikoval a vždy jasně odděloval politiku od církve. Pro jiné je teologie osvobození legitimní cestou církve.

V roce 1980, když v latinskoamerickém státě řádila občanská válka, arcibiskup napsal prezidentovi USA Jimmymu Carterovi, aby jeho země přehodnotila podporu vládního režimu v El Salvadoru. Když slavil bohoslužbu 24. března, zastřelil jej vrah kulkou do srdce, čímž z arcibiskupa nechtěně udělal pravděpodobně nejslavnějšího mučedníka Latinské Ameriky.

Papež František jej jako mučedníka za víru svatořečil v roce 2018. Na den jeho smrti italská církev slaví Den modlitby a půstu na památku misionářů-mučedníků. Iniciativa vzešla z Misionářského hnutí mladých, které patří pod Fondazione missio, což je orgán Italské biskupské konference na podporu misí a spolupráce s jinými církvemi.

Organizace spojených národů na Romerovu památku vyhlásila 24. březen Světovým dnem za právo na pravdu o hrubém porušování lidských práv a na důstojnost obětí.

Arcibiskup Romero měl podobný osud jako kněz Josef Toufar, kterého jiný nelidský režim v Československu zabil před 70 lety a také jej po smrti pomluvil a očernil.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
28%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
14%
 
(Počet hlasů celkem: 105)