Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církevní svatby snoubenci odsouvají často až o rok

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 6. května 2020 8:52
Církevní svatby snoubenci odsouvají často až o rok

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Judit Klein / Creative Commons

Praha - Církevní sňatky odsouvají snoubenci kvůli koronavirové krizi a s ní spojenými opatřeními třeba až o rok. Před církevní svatbou podstupují budoucí manželé dlouhou přípravu a odsunutí obřadu o měsíc, jako to dělají lidé v případě civilních sňatků, nebývá jednoduché. Přípravy na svatbu s příslušným farářem se od března konají na dálku jako mnoho aktivit v celé zemi, vyplývá z informací České biskupské konference. Civilní sňatky se od 11. května budou moci konat v počtu do 100 osob.

Církevních svateb bylo v uplynulém roce 5274, což představuje 14,5 procent ze sňatků svobodných snoubenců a deset procent z celkového počtu svateb. V posledních třech letech počet církevních sňatků mírně klesá. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká biskupská konference.

Loni bylo v ČR uzavřeno o 3,5 procenta méně církevních svateb než v roce 2018. Jejich počty jsou ale vyšší než před pěti či šesti lety. Na rozdíl od sňatků civilních je podle autorů zprávy u těch církevních patrný vliv poklesu porodnosti a souvisejících nižších počtů pokřtěných ve druhé polovině 90. let. “Církevní sňatky totiž více odrážejí demografickou situaci a méně podléhají společenským a ekonomickým vlivům, neboť pro křesťany není svatba jen potvrzením již konzumovaného soužití, ale představuje začátek nového života,” uvedli autoři zprávy Kateřina Pulkrábková a Daniel Chytil. Právě proto se mnozí snoubenci rozhodli se svatbou raději počkat delší dobu.

Některé dubnové svatby se neuskutečnily vůbec a následné povolení deseti účastníků svatby nenaplňuje u většiny snoubenců představu o jejich vstupu do manželství. Katolická církev o měsíc posunula tradiční velikonoční křest dospělých, u svateb to podle ní není tak jednoduché.

“Křtiny se tradičně odehrávají v užším rodinném kruhu a i následná oslava bývá spíše komorní,” uvedl Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. “Církevní svatba představuje pro snoubence začátek nového života, slib na celý život, který si snoubenci většinou skládají před celou farností a širokou rodinou. I proto patří svatby v kostelích mezi nejpočetnější události. Posunout termín svatby se stovkou pozvaných hostů jen tak o pár týdnů tedy opravdu není jednoduché,” řekl. Poměrně časté řešení mezi snoubenci je posunutí svatby na příští rok.

Zatímco před 30 lety na tisícovku obyvatel připadalo zhruba osm svateb, teď pět. Před pěti lety to byly dokonce jen čtyři sňatky. Od roku 2013 zájem o tradiční svazek mírně roste. V roce 2018 se v České republice konalo pole údajů Českého statistického ústavu nejvíc svateb od roku 2007, bylo jich 54.470, což odpovídá počtu sňatků v polovině 90. let. Snoubenci častěji ustupují od obřadu na radnici a uchylují se k intimnějším obřadům.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
22%
 
(Počet hlasů celkem: 120)