Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Farnost v Ústí n.O. dokončila první etapu opravy průčelí kostela

Kraje: Pardubický / juml / ČTK / 13. listopadu 2020 20:55
Farnost v Ústí n.O. dokončila první etapu opravy průčelí kostela

Kostel Nanebevzetí P. Marie v Ústí nad Orlicí
Autor: Wikipedia.org / Petr 1988 / Wikimedia Commons

Ústí nad Orlicí - Římskokatolická farnost v Ústí nad Orlicí dokončila první etapu opravy průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dala zrestaurovat čtyři sochy, které byly značně poškozené, a dále opravit kamenné prvky a fasádu v horní části věže. Práce vyšly na 2,6 milionu korun, přispěly na ně ministerstvo kultury, Pardubický kraj a orlickoústecká radnice.

"Před sedmi lety jsme odhalili, že sochy jsou staticky porušené. Památkový ústav a Pardubický kraj na nás tlačil, abychom co nejdříve začali s jejich záchranou. Hrozilo, že už části odpadnou," řekl ČTK orlickoústecký děkan Vladislav Brokeš.

Na soše svatého Petra byla kromě drobných oprav vyměněna celá dlaň držící klíč. U sochy svatého Pavla restaurátoři zpevnili celý obličej a opravili knihu, z části ji nahradili novým kusem. Nejnáročnější opravu podstoupila alegorická socha Naděje, u které bylo potřeba vyměnit spodní část nohou a velký zásah bylo nutné udělat na kotvě, menší práce byla s alegorickou sochou Víry.

Opravy průčelí kostela jsou rozvržené na tři roky, celkové náklady dosáhnou asi šesti milionů korun. V dalších etapách chce farnost do dvou let opravit spodní polovinu čelní strany. Ostatní části exteriéru větší úpravy nepotřebují.

Radnice nechala v minulých letech upravit park u kostela na místě starého hřbitova, který přestal sloužit svému účelu v roce 1893, kdy byl postaven nový. Součástí je i meditační kaple Jana Pavla II. Revitalizace centra městské památkové zóny umožnila propojením Kostelní ulice s ulicí Husovou průchod z Mírového náměstí k Roškotovu divadlu.

Dnešní podoba kostela pochází z let 1770 až 1776. Pozdně barokní stavba stojí v místě původního dřevěného kostela a zvonice. V kostele je uctívaný starý obraz ústecké Panny Marie, který zde byl podle některých zdrojů už v roce 1468.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
2%
 
(Počet hlasů celkem: 217)