Trutnov – Ve čtvrtek večer ve věku 89 let zemřel římskokatolický kněz a člen jezuitského řádu Jan Rybář, který působil v královéhradecké diecéze. Rybář byl několikrát vězněn v komunistických lágrech. 17. února 1962 byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Karlem Otčenáškem. Za svůj příkladný život v oblasti rozvoje a obnovy demokracie byl oceněn několika pamětními medailemi. Jako první získal 16. listopadu 2011 medaili Václava Bendy od Ústavu pro studium totalitních režimů.
Na Facebooku to oznámil správce jeho stránky: „S velkou bolestí v srdci, avšak nesmírnou vděčností za jeho život Vám oznamujeme, že včera večer nás opustil náš drahý otec Jan Rybář.“
P. Jan Rybář SJ se narodil dne 16. července 1931 v Brně, v Bílovicích nad Svitavou pak prožil své dětství. V roce 1949 vstoupil do řádu Tovaryšstva Ježíšova. V roce 1950 byl internován, po propuštění v roce 1951 složil tajně po noviciátu v Brně sliby. V roce 1952 nastoupil na základní vojenskou službu k PTP. Po roce 1954 (po vojně) pracoval jako dělník ve strojírenství a stavebnictví. Přitom tajně studoval. V roce 1960 byl znovu zatčen. Ve vězení dokončil svá studia. V roce 1962 tajně přijal kněžské svěcení.
Při uvolnění v roce 1968 studoval na univerzitě v Innsbrucku. Po návratu a nastolení normalizačního procesu odešel v prosinci 1969 do farnosti Trutnov – Poříčí. Tam zůstal 17 let. V roce 1986 odešel do Janských Lázní. V roce 1990, po sametové revoluci ho přestala po 21 letech sledovat StB a získal farnost v Rychnově nad Kněžnou, kde působil až do roku 2004, kdy odešel do důchodu.
V poslední době žil v Trutnově, psal články a přednášel široké veřejnosti. Vyšlo mu také několik knih. Předposlední kniha Deník venkovského faráře (rok vydání 2016) vyhrála v roce 2017 anketu Dobrá kniha, kterou každoročně vyhlašuje Katolický týdeník.



