Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Brazilští biskupové podali stížnost ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) na prezidenta Bolsonara

Ze světa / kir / ČTK / 1. února 2021 9:16
Brazilští biskupové podali stížnost ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) na prezidenta Bolsonara

Ilustrační foto: socha Krista Vykupitele, Rio de Janeiro
Autor: Flickr.com / Paul Mannix / Creative commons

Brasília - Brazilská biskupská konference podala stížnost k Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Europa Press. V Brazílii, která patří k nejhůře postiženým státům v této pandemii, se také v neděli opět konala řada demonstrací proti prezidentovi Bolsonarovi, podobně jako minulý víkend, uvedla AFP.

Několik stovek lidí protestovalo v neděli proti brazilskému prezidentovi v metropoli Brasília a další demonstrovali ve dvou největším městech země Riu de Janeiro a Sao Paulu. Před budovou parlamentu v metropoli si skupina manifestujících dala na hlavu igelitové sáčky s odkazem na nedostatek kyslíkových bomb v brazilském státě Amazonas, kde umíralo minulý měsíc denně přes sto pacientů s covidem-19.

Kvůli situaci ve státě Amazonas a jeho metropoli Manaus, kde už několik týdnů kolabuje zdravotnictví kvůli epidemické situaci začala generální prokuratura vyšetřovat ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella, jehož viní z pozdní reakce na nárůst případů v Manausu.

Sílící kritiku na adresu brazilské vlády a zejména prezidenta Bolsonara v posledních týdnech vyvolává kolaps nemocnic ve městě Manaus i pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 v této zemi s 210 miliony obyvatel, která eviduje druhý nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 v této pandemii na světě a třetí nejvyšší počet dosud nakažených koronavirem SARS-CoV-2.

Biskupská konference po úřadu komisařky OSN Michelle Bacheletové žádá zahájení vyšetřování "lhostejnosti státních úřadů v Brazílii na federální, státní i místní úrovni", zejména ale viní z nedostatečného řešení krize Bolsonara. Z téhož důvodu dostal už brazilský parlament šest desítek peticí od různých organizací, které požadující zahájení procesu impeachmentu (odvolání) prezidenta. Podle místních médií ale zatím není pravděpodobné, že by byl tento proces zahájen.

Mnozí Bolsonarovi vyčítají mimo jiné to, že jednal proti doporučením mezinárodních zdravotnických autorit, podporoval vědecky neověřené léky a nenosil roušku, a to ani na velkých veřejných shromáždění svých příznivců. Prezident, který loni v červenci covid-19 prodělal, také zpochybňuje účinnost vakcín proti této nemoci a kritizoval i čínskou vakcínu, čímž podle některých přispěl ke zpoždění jejích dodávek.

V Brazílii se podle nedělních večerních údajů ministerstva zdravotnictví potvrdilo dosud 9,2 milionu nákaz koronavirem, z toho 27.756 za poslední den. Celkem eviduje tato největší latinskoamerická země 224.504 úmrtí s covidem-19, z toho 559 za poslední den. Reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, země totiž málo testuje.

S očkováním proti covidu-19 začala Brazílie 17. ledna, dosud aplikovala vakcínu dvěma milionům obyvatel. Schválené jsou v Brazílii zatím dvě látky - čínská Coronavac a takzvaná oxfordská vakcína od firmy AstraZeneca.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
55%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
45%
 
V mé církvi již ženy slouží
0%
 
(Počet hlasů celkem: 11)