Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pravoslavní věřící v Brně vyjádřili podporu odvolanému knězi Fejsakovi

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 15. listopadu 2021 11:14
Pravoslavní věřící v Brně vyjádřili podporu odvolanému knězi Fejsakovi

Pravoslavný kostel svatého Václava v Brně, Gorazdova ul.
Autor: Wikipedia.org / David Novák / Creative Commons

BRNO -  Až 400 lidí přišlo v neděli do kostela sv. Václava v Brně na mimořádné shromáždění brněnské pravoslavné církevní obce, na němž všichni přítomní jednomyslně vyjádřili podporu knězi Jozefu Fejsakovi. Po 37 letech by měl skončit ve funkci. Člen rady brněnské pravoslavné církevní obce Michal Dvořáček ČTK řekl, že Olomoucko-brněnská eparchie navrhla ministerstvu jako nového duchovního vikárního biskupa eparchie Izaiáše, církevní obec proti tomu ale pošle námitky. Podle eparchie bylo dnešní shromáždění nezákonné.

Farní rada brněnské pravoslavné obce je s Olomoucko-brněnskou eparchií dlouhodobě ve sporu. Izaiáš se letos pokusil sám brněnskou církevní obec převzít jako duchovní správce poté, co Fejsaka odvolal. Posvátný synod pravoslavné církve ale Fejsakovu suspendaci zrušil, ministerstvo kultury navíc v rejstříku vymazalo zápis Izaiáše jako nového duchovního správce brněnské farnosti. Vedení eparchie poté vypsalo konkurz na nového kněze, navíc dalo výpověď také brněnskému pomocnému duchovnímu Marku Malíkovi.

Dvořáček spolu s Fejsakem dnes přítomným v kostele situaci vysvětlovali. Lidé se v hlasování jednoznačně vyjádřili pro to, aby Fejsak ve funkci setrval. Jeden z přítomných uvedl, že pokud Fejsak skončí, nikdy už do kostela nevstoupí a bude chodit jen na setkání ve venkovních prostorách. Po jeho slovech se souhlasně ve stejném duchu vyjádřilo mnoho dalších lidí. "Všichni otce Fejsaka podporují, mají ho rádi a nepřejí si nikoho jiného, kdo přichází hrubou silou. Církevní obec má právo se k duchovnímu vyjádřit a musí s ní být dohoda, nelze to obcházet," uvedl Dvořáček. O dnešním hlasování uvědomí jak eparchii, tak ministerstvo kultury.

Eparchie ve vyjádření pro novináře uvedla, že shromáždění bylo neústavní, že se může konat jen s požehnáním eparchiálního biskupa, který k tomu ale nedal svolení. "S ohledem na vzpouru bývalého duchovního správce není možné tímto způsobem shromáždění církevní obce svolávat. Konání lidí svolávajících nyní shromáždění v Brně je v rozporu s ústavou a kánony a se zásadami pravoslavné církve," stojí v prohlášení eparchie, která uvedla, že kněz byl zbaven funkce.

Podle Dvořáčka existuje dlouhodobá snaha Fejsaka z pozice odstranit. "Není to dialog, je to násilná snaha sem někoho dostat. Nedostali jsme žádnou zprávu o nesouhlasu se shromážděním. Naopak se domníváme, že vladyka Simeon je izolován. Snažili jsme se k němu nahlásit na návštěvu, ale nebyla nám umožněna," uvedl Dvořáček. Podle dostupných informací žije eparchální biskup v domově pro seniory v Praze. V čele eparchie tak prakticky stojí vikární biskup Izaiáš.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 84)