Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zelenskyj a lid Ukrajiny si podle Halíka zaslouží Nobelovu cenu za mír

Ze světa / kir / ČTK / 14. března 2022 12:33
Zelenskyj a lid Ukrajiny si podle Halíka zaslouží Nobelovu cenu za mír

Tomáš Halík
Autor: Clovekavira.cz / Martina Řehořová

Narden - Nobelovu cenu za mír si podle českého teologa a filozofa Tomáše Halíka zaslouží ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinský lid, „který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti.“ Halík to řekl v sobotu ve svém děkovném projevu při přebírání Komenského ceny v nizozemském Naardenu. Stal se prvním českým držitelem ocenění, které má vzdát hold osobnostem, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti angažují ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.

„Přijímáme dnes Komenského cenu, připomínáme si muže, který zakusil utrpení války a exilu, ale neztratil důvěru v Boha, ve vítězství míru a humanitu. Jsem přesvědčen, že prezident Zelenskyj a lid Ukrajiny, který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti, plně zaslouží Nobelovu cenu míru,“ uvedl český katolický kněz a myslitel.

Připomněl také první novoroční projev Václava Havla, tehdy nově zvoleného československého prezidenta, který v lednu 1990 citoval vizi Komenského, že vláda nad našimi záležitostmi se vrátí do našich rukou. „Tehdy jsme se radovali z návratu svobody. Dnes víme, že svoboda je vzácný, ale také křehký dar; je to zároveň náročný úkol. Je třeba o něj stále pečovat, chránit ho a rozvíjet. Je čas se probudit,“ řekl dnes Halík.

Halík Komenského cenu dostal už v roce 2020, ceremoniál byl ale kvůli pandemii dvakrát odložen. „Čekali jsme na lepší doby. Avšak sotva jedna ničivá bouře trochu ustala, propukla další. Evropa je ve válce. Každé ráno v uplynulých dvou týdnech jsem měl pocit, že noční sen byl pouze vystřídán dalším, hrozným a snažil jsem se z něj probudit,“ uvedl dnes.

Připomněl, že Komenský žil v době války, kdy se radikálně přetvářel svět, Evropa byla rozdělena, byly otřeseny všechny dosavadní jistoty. „I my se dnes díváme do tváře smrti. Odložme brýle naivních iluzí, že jde jen o lokální válku kdesi daleko, že se Putin spokojí s dobytím Ukrajiny,“ řekl Halík. Putin je podle něj „Hitler naší doby“ a postupuje podle plánu, který je známý z dějin Československa. „Nejdříve obsadit pohraniční území, pak celou zemi a pokud se mu demokratický svět nepostaví včas a s dostatečnou razantností, půjde dál.“

Putinův postup by podle Halíka mohl být povzbuzením pro diktátory a válečné zločince na celém světě. „Pokud Západ dovolí Rusku zničit svobodu Ukrajiny, zradí tím základní hodnoty, které jsou pilířem její identity. Tato válka je zápas o morální tvář Evropy, zkouška statečnosti a solidarity,“ řekl český teolog.

Porota Komenského ho ocenila jako „jednoho z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů této doby, který slovem a činem naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu“.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 344)