Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Budějovicích pomáhá desítkám Ukrajinců denně i řeckokatolická církev

Kraje: Jihočeský / kir / ČTK / 28. března 2022 1:34
V Budějovicích pomáhá desítkám Ukrajinců denně i řeckokatolická církev

Ilustrační foto
Autor: cz.pinterest.com/

České Budějovice - Desítkám Ukrajinců denně pomáhá řeckokatolická církev a její charita v Českých Budějovicích. Radí jim s úřady, bydlením i prací, obrovský zájem je o kurzy češtiny v klubu maminek. Římskokatolická diecézní charita, kterou zřizuje budějovické biskupství, eviduje nabídku 700 lůžek pro uprchlíky, zatím ubytovala 275 lidí. Přes 60 Ukrajinců se přihlásilo do kurzů češtiny, poptávka roste. ČTK to řekli zástupci církví.

Řeckokatolická církev posílá pomoc přímo na Ukrajinu. Jezdí také pro uprchlíky k hranicím. V Budějovicích jim radí, jaké dokumenty potřebují, pomáhá hledat školy, práci, bydlení, tlumočit. "Máme klub pro maminky s dětmi, to jsou desítky lidí, plus nabízíme kurz češtiny, zájem je obrovský. Nejvíc lidí je z jihu Ukrajiny," řekl ČTK řeckokatolický farář Ruslan Zassiedko, který pochází z ukrajinského města Ivano-Frankivsk a 30 let žije v Česku.

Při bohoslužbách se modlí za vojáky, za oběti i za celou zemi. Věří, že Ukrajina zvítězí. "Rusko proti takovému svobodomyslnému lidu nemá šanci. Těžké je, když se dozvídáme o smrti, ale teď ještě potřebujeme zachraňovat životy. Období smutných věcí si necháme na druhý den po vítězství," řekl 49letý kněz.

Klub ukrajinských maminek funguje dva dny v týdnu. Před válkou sdružoval asi deset matek. Využívá křesťanské rodinné centrum Petrklíč, jež poskytla komunita bratří petrinů. Ženy se teď hlavně učí česky, děti mohou být v herně.

"V kurzech češtiny se poslední týdny jen učíme číst, s maminkami, které teď přichází, začínáme od písmenek. Čeština jim jde docela dobře, jsou všechny mladé, umí anglicky. Diakritika je horší, všem dělá potíže (písmeno) ř. Pokud budou aktivní a nezavřou se doma, tak za rok a půl budou poměrně schopné fungovat, domluvit se kdekoli i pomoci dítěti s nástupem do školky. Nesmí ale zůstat doma, musí pořád někam chodit, aby dítě češtinu vnímalo jako druhý jazyk," řekla ČTK Natalja Prokipová, jež se o klub stará.

Ženy, které přišly v prvních dnech, teď už pomáhají třeba s žádostmi na úřadu práce uprchlicím, jež dorazily později. "Je krásné vidět, jak ta síť funguje, jak se dobro šíří dál. Hlídají si navzájem děti," doplnila Prokipová.

Pomáhá i římskokatolická církev. Diecézní charita dostala nabídky na 700 lůžek, z toho 176 v církevních budovách, zbytek v soukromých. Lůžka se zaplnila zatím asi ze 40 procent. Diecézní charita provozuje i poradnu pro cizince a migranty, ta od začátku války pomohla téměř 350 lidem. Nabízí rovněž kurzy češtiny, zdarma, jak sdělil mluvčí biskupství Petr Samec.

Společenství kolem řeckokatolické církve v Budějovicích čítá kolem 500 lidí. S pomocí má zkušenosti, v Kaplici a Budějovicích provozovala dříve aktivity pro ukrajinské rodiny s dětmi. Pro Zassiedka byl ale 24. únor, kdy začala válka na Ukrajině, zlom. "Jako bychom před tím nežili. Všechno je jiné. Málo spím, musíme bojovat o to, abychom se sami nezhroutili, protože jsme na pokraji sil. Jinak je to velmi zajímavé období, potkávám hodně lidí, kteří ze sebe dostávají to nejlepší," řekl Zassiedko.

Největší křesťanské svátky, Velikonoce, letos prožije jinak než dřív. Postní doba je podle něj k pomoci příhodná. "Půst je okamžik, kdy je člověk schopen se něčeho zříci a může to věnovat někomu dalšímu. Jakýkoli projev pomoci, jen když podáme sklenku vody, má i duchovní rozměr. Neskončí to válkou, protože budou sirotci, mrzáci... Možná právě válka nám připomene křesťanský pohled na člověka, který umírá, aby zachránil jiného. Je to Ježíš, ale je to zároveň ukrajinský voják," řekl Zassiedko.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)