Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Rusové poškodili další památník holokaustu na Ukrajině

Ze světa / kir / ČTK / 29. března 2022 0:27
Rusové poškodili další památník holokaustu na Ukrajině

pomník obětem holokaustu v rokli Drobickij Jar u Charkova
Autor: Wikipedie.org / Ace^eVg / Creative Commons

Charkov - Ruské jednotky poškodily již druhý památník obětem holokaustu na Ukrajině, uvedl v sobotu na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na sdružení židovských obcí a ukrajinské ministerstvo obrany. Dělostřelecká palba poškodila pomník v podobě menory při vstupu do památníku v rokli Drobickij Jar. Za druhé světové války zde nacisté zavraždili podle odhadů asi 15.000 až 20.000 Židů z Charkova na východě Ukrajiny. Pomník byl odhalen až více jak po šedesáti leech 13. prosince 2002 ukrajinským prezidentem Leoniem Kučmou. V dobách Sovětského svazu nebyla místa spojená s obětmi holokaustu příliš připomínána.

"Nacisté se vrátili. Přesně po 80 letech," okomentovalo střelbu po památníku obětem holokaustu ukrajinské ministerstvo obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin útok na sousední zemi odůvodnil potřebou "denacifikace" Ukrajiny.

Ruský útok raketami z 1. března na kyjevskou televizní věž, který si vyžádal pět mrtvých a pět raněných, zasáhl i přilehlý památník v rokli Babí Jar, kde za druhé světové války německé okupační jednotky za přispění ukrajinských kolaborantů zavraždily desetitisíce Židů, Romů, Ukrajinců i Rusů. "Proč po 80 let opakovat 'už nikdy více', když svět mlčí, když bomby letí na Babí Jar? Dějiny se opakují," prohlásil tehdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
49%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 131)