Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

František zakončil velikonoční vigilii zvoláním "Kristus vstal z mrtvých" v ukrajinštině

Ze světa / kir / ČTK / 17. dubna 2022 2:03
František zakončil velikonoční vigilii zvoláním

ilustrační foto: Bazilika sv. Petra ve Vatikánu
Autor: Wikipedia.org / Ben Mitchell / Creative Commons

Vatikán - Papež František neodsloužil na Bílou sobotu večer v bazilice svatého Petra velikonoční vigilii, která křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stalo se tak podle vatikánských médií kvůli bolesti kolen, kterou papež v poslední době cítí. Obřadu se ale účastnil a pronesl kázání, ve kterém znovu připomněl válku na Ukrajině, uvedly světové agentury. Na bohoslužbě byl i starosta ukrajinského Melitopolu, kterého během války unesly ruské jednotky.

"Mnozí spisovatelé popsali krásu nocí osvětlených hvězdami. Válečné noci místo toho křižují kondenzační stopy smrti," uvedl papež. Vyzval věřící, aby i v této válečné době konali "činy míru", snažili se o usmíření a poskytli pomoc potřebným.

Papež měl původně odsloužit jeden z nejvýznamnějších obřadů v katolické liturgii osobně. Nakonec se pouze zúčastnil, pronesl kázání a pokřtil sedm dospělých.

Dnešní bohoslužby se zúčastnili i starosta Melitopolu Ivan Fedorov, který strávil několik dní v ruském zajetí, spolu se skupinou ukrajinských zákonodárců. Delegace před tím jednala se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. "V této tmě, kterou zažíváte pane starosto a páni členové parlamentu, v této hluboké tmě války a násilí se my všichni s vámi dnes noci modlíme," řekl papež a uzavřel kázání zvoláním "Kristus vstal z mrtvých" v ukrajinštině.

Papež musel už v minulých týdnech kvůli akutní bolesti kolen zrušit některé body svého programu. Na potíže si postěžoval i při cestě na Maltu na začátku dubna.

Velikonoční vigilie se zúčastnilo ve svatopetrském chrámu přibližně 6000 lidí. Další tisíce lidí se očekávají v neděli na velikonoční liturgii, na jejímž konci papež pronese tradiční poselství Urbi et Orbi.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
28%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
2%
 
Není to pro mě podstatné
22%
 
(Počet hlasů celkem: 120)