Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Anglikánští biskupové z celého světa se sešli na Lambethské konferenci v Anglii

Ze světa / mv / www.getsemany.cz / 12. září 2022 1:23
Anglikánští biskupové z celého světa se sešli na Lambethské konferenci v Anglii

Canterburská katedrála, sídlo prvního mezi anglikánskými biskupy
Autor: Wikipedia.org / Hans Musil / Creative Commons

Canterbury - Anglikánští biskupové z celého světa se setkali na XV. Lambethské konferenci, která se uskutečnila od 26. července do 8. srpna, píše ekumenický časopis Getsemany. Motto konference znělo "Boží církev pro Boží svět: společně kráčet, naslouchat a svědčit" (God’s Church for God’s World: walking, listening and witnessing together).

Na konferenci se v Canterbury sešlo přibližně 650 biskupů ze 165 zemí, aby se společně účastnili bohoslužeb, modliteb a diskusí o klíčových otázkách ovlivňujících život jejich společenství na celém světě.

V prvním ze tří hlavních projevů na konferenci arcibiskup z Canterbury Justin Welby zdůraznil význam řešení sociálních problémů a varoval, že nové „říše finanční, ekonomické, vědecké a technologické moci“ riskují další vykořisťování nejzranitelnějších lidí na světě. Arcibiskup vyzval anglikánské biskupy, aby se „dívali ven“, a vyzval společenství, aby zvážilo, jak může církev řešit výzvy 21. století.

„Pro ty, kteří sem přišli v roce 2008, jsme od té doby viděli dopady zhroucení západních bankovních systémů, konec globalizace obchodu, COVID-19, katastrofu ohledně světových cen a dostupnosti potravin, velkou válku s účastí jaderné mocnosti, stejně jako stovky dalších konfliktů, které mají dopad na mnoho lidí, a s rostoucí silou a rozšířením dopady klimatických změn.“ Dodal, že války, pronásledování, občanské nepokoje a chudoba tvrdě zasáhly ty nejslabší a nejchudší.

Před Lambethskou konferencí v roce 2022 Welby uvedl, že doufá ve sjednocení 85milionového společenství pod společnými projevy víry a sociální angažovanosti.

Devátý den Lambethské konference se věnoval jednotě křesťanů a mezináboženským vztahům, proběhlo plenární zasedání i diskuse v menších skupinách. Anglikánští biskupové vydali Lambethskou výzvu, v níž se zavázali k naléhavému hledání plné viditelné jednoty církve.

Konference má tři fáze, které připomínají synodální proces v katolické církvi. První fází bylo společné naslouchání (2021-2022): Rozhovory biskupů. Jednalo se o sérii nepovinných virtuálních setkání, která začala v červenci 2021. Skupiny uvažovaly o tématech z 1. kapitoly Petrova evangelia a zahrnovali čas na modlitbu a studium Bible, sdílení zkušeností a příběhů ze služby a diskusi o tom, co pro anglikánské společenství znamená reagovat na potřeby rychle se měnícího světa.

Druhu vází bylo vlastní fyzické setkání konference. Výstupy z fáze „naslouchání“ biskupů posloužily jako podklad pro podobu programu osobní konference. Prostřednictvím dalšího dialogu, modlitby a duchovního rozjímání se konferenční společenství snažilo rozpoznat Boží hlas pro církev a dohodnout se na některých společných závazcích, které bude sdílet s anglikánským společenstvím.

Během závěrečné bohoslužby biskupové, jejich manželky a širší konferenční společenství znovu potvrdili svou víru v Boha, sdíleli eucharistii a modlili se modlitbu Páně v mnoha různých jazycích. Konference nyní vstoupí do třetí fáze, kdy budou sdíleny výsledky rozhovorů biskupů a přijata další opatření v rámci celého anglikánského společenství.

 

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
27%
 
(Počet hlasů celkem: 86)