Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Olomouci začnou Dny židovské kultury, nabídnou film, přednášky i divadlo

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 10. října 2022 22:02
V Olomouci začnou Dny židovské kultury, nabídnou film, přednášky i divadlo

Olomoucká synagoga na pohlednici z roku 1900
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Olomouc - Divadelní představení, filmová sekce, výstava i přednášky budou doprovázet tradiční Dny židovské kultury v Olomouci. Jejich motto letos zní Vzdálený blízký je cizí a náš a zaměří se na poodkrytí stereotypně podávaného obrazu postoje české společnosti vůči židovské menšině. Přehlídka začne ve středu a potrvá do 7. listopadu, uvedl pořadatel akce Alexandr Jeništa. Dny židovské kultury mají ve městě dlouholetou tradici, letos se konají popatnácté.

"V letošním ročníku se chceme zabývat tím, jaký vztah má česká společnost vůči židovské menšině, ať už ve smyslu národnostním a náboženském. Pohybuje se totiž mezi dvěma polohami - prvním je romantizující pohled daný exkluzivitou židovství, ve druhé poloze je to paralelní existence něčeho cizího, což s sebou nese napětí a neklid," uvedl Jeništa. Festival se tak podle něj zaměří na otázky, jaký obraz Židů je uložený v historické a kulturní paměti a proč.

Památku na místní židovskou obec a jejich synagogu nedávno připomněli i odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří vytvořili pomocí 3D tiskárny podrobný model bývalé synagogy v centru Olomouce, kterou v roce 1939 vypálili místní nacisté. Plastový objekt poslouží ve slévárně jako forma pro výrobu bronzového modelu synagogy, který bude instalován na Palachově náměstí. 

Přehlídku ve středu otevře slavnostní položení kamenů zmizelých se jmény rodiny Grünwaldových v Uhelné ulici a otevření výstavy Záhadné pouto v Uměleckém centru Univerzity Palackého k 30. výročí obnovení československo-izraelských diplomatických vztahů.

Pevnou součástí přehlídky jsou přednášky - v odborné sekci letos vystoupí germanobohemista Václav Petrbok, další přednáška s názvem Uprchlíci v zemi nikoho bude v režii historika Michala Frankla, chybět nebude ani přednáška rakouského slavisty, historika, spisovatele a znalce kulturního prostředí střední a východní Evropy Martina Pollacka a přednáška historičky Kateřiny Čapkové.

Festival doplňuje také filmová sekce, promítat se bude dokument Most přes údolí Wádí, film Pianista z Ramalláhu, snímek Strážci mrtvého Moře či film Krajina ve stínu. Program doplní také scénická koláž z textů tří studentů Státního německého gymnázia v Olomouci s názvem Mezanib v Uměleckém centru UP. Ve čtvrtek 20. října je v plánu představení s názvem Trójanky, půjde o moderní zpracování klasických Eurípidových tragédií Trójanky a Hekaba v režii Jakuba Čermáka. "Hraje v něm 11 Ukrajinek, které našly azyl před válkou v České republice," doplnil pořadatel festivalu.

Přehlídku zakončí 7. listopadu koncert Noam Vazana Trio nabízející jedinečnou fúzi hudby Středního východu a severoafrických rytmů. Více informací o programu je na stránkách festivalu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
55%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
15%
 
Ne
10%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
20%
 
(Počet hlasů celkem: 110)