Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Mezinárodní soutěž a výstava mešních a košer vín na Velehradě je otevřena i pro veřejnost

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK, red. / 19. listopadu 2022 0:05
Mezinárodní soutěž a výstava mešních a košer vín na Velehradě je otevřena i pro veřejnost

Velehrad
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Velehrad - Po dvouleté pauze se ve Velehradě na Uherskohradišťsku chystá 13. ročník mezinárodní soutěže a výstavy mešních a košer vín. Akce pojmenovaná Cisterciácká pečeť se uskuteční v sobotu 19. listopadu, je určena odborné i laické veřejnosti. Zázemí bude mít v prostorách velehradského kláštera. Slovanský sál Stojanova gymnázia se milovníkům vína otevře v 16:00, vstupenky se budou prodávat na místě, sdělil ČTK starosta spolupořádající obce Velehrad Aleš Mergental (BEZPP, za Pro Velehrad).

Podle Michala Výstupa, výrobního ředitele společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, která je hlavním pořadatelem, dozná soutěž a výstava změn. Mají za cíl zpřístupnit mešní vína nejen znalcům. "Vína soutěžní, ale i ta mimo soutěž, budou prezentována v sále přímo jejich výrobci. Vytváří se tím příležitost k detailnímu poznání přístupů jednotlivých vinařství, spolu s možností degustovat širší paletu představovaných vzorků vín," uvedl Výstup.

Pořadatelé kladou důraz na rostoucí kvalitu mešních a košer vín nejen na Moravě, ale i v okolních regionech a v zahraničí. "Soutěž bude mít samozřejmě svou odbornou část, kterou obstará profesionální degustační komise. Novinkou je přímé zapojení návštěvníků Cisterciácké pečeti. Každý u vstupu dostane kromě pohárku také několik pečetí, kterými bude moci přímo hodnotit soutěžní vzorky jednotlivých vinařství. Ve vrcholu večera bude vyhlášena cena veřejnosti," uvedl Mergental.

Do soutěže se přestala nakupovat zahraniční vína, jejichž výrobci se výstavy neúčastní. "Důraz je kladen na celkový přístup vinařství, jeho širší produkci a komunikaci s milovníky vín přímo na místě výstavy, soutěže," doplnil Výstup.

Akce se snaží též vyzdvihnout význam a odkaz cisterciáckého řádu, který ve Velehradě klášter vybudoval a spolu s ním rozvinul v kraji vinohradnictví, uvedla Jitka Točková, předsedkyně spolupořádající Místní akční skupiny Buchlov. "Cisterciácká tematika se odráží v již třetím rokem trvajících aktivitách jak na českém území, tak v několika dalších evropských zemích, v rámci evropského projektu Cisterciácká krajina," uvedla Točková.

Z producentů mešních vín se na letošní Cisterciácké pečeti představí Rajhradské klášterní vinařství, Ampelos, ze Slovenska pak vinařství Ostrožovič, Vína z Mlyna a Karpatská perla, chybět nebude ani domácí Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž. V Zimním sále gymnázia začne v 17:30 beseda u cimbálu, při které bude možnost ochutnat vína dalších nesoutěžních regionálních vinařů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byla modlitba za prezidenta v katedrále dostatečně ekumenická?
Ano, oproti tradiční katolické liturgii Te Deum šlo o jasný ekumenický posun
29%
 
Ne, stále převažovala katolická forma obřadu
48%
 
Nevím, nemám na to názor
1%
 
Není to pro mě podstatné
21%
 
(Počet hlasů celkem: 163)