Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V kyjevském klášteře se přou kvůli písňi o matičce Rusi

Ze světa / kir / ČTK / 20. listopadu 2022 11:00
V kyjevském klášteře se přou kvůli písňi o matičce Rusi

Kyjevskopečorská lávra
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Kyjev - Vedení slavného kyjevského pravoslavného kláštera Kyjevskopečerská lávra se snaží podle ukrajinských médií zahladit skandál, kdy tu zazněla píseň či modlitba "za matičku Rus". Ukrajinská církev je rozštěpená na část, která vyhlásila nezávislost na Moskvě, a na část historicky podřízenou moskevskému patriarchátu, od kterého se osamostatnila až na konci května. Právě duchovní této církve Pavlo Lebiď stojí v čele slavného kláštera, zatímco skandál okolo modlitby za matičku Rus rozvířil kněz z "konkurenční" církve.

Metropolita Lebiď veřejně oznámil, že duchovního, který v jednom z chrámu lávry zpíval "světskou píseň", postihne přísný zákaz sloužit bohoslužby. "Modlíme se za mír po celém světě," citovala duchovního agentura Unian. "Modlíme se za všechny pravoslavné," řekl metropolita. "Nemůžeme a nebudeme v chrámu zpívat světské písně," dodal. Válku označil za "strašné neštěstí". "Dnes se v chrámech musíme modlit za jediné - za mír v našem státu, za zachování našich hranic, za to, aby neumírali naši lidé," zdůraznil.

Unian uvedl, že pravost videa s písní za matičku Rus, zveřejněného minulý týden, nebylo možné ověřit, než jej metropolita Lebiď svým prohlášením nepřímo potvrdil. Ukrajinské ministerstvo kultury a tajná služba SBU ohlásily, že prověří možné "glorifikování počínání nepřítele".

Lávra je sice historickou památkou zařazenou na seznam světového dědictví UNESCO, ale "činnost kláštera je často předmětem kritiky kvůli šíření imperiálních stereotypů v duchu moskevského patriarchátu a také kvůli šíření sovětských mýtů", napsal Unian a vypočítal, že na začátku války místní duchovní napadli novináře, kteří se jich ptali na agresi Ruska. Až v druhém měsíci války se v klášteře začalo mluvit o odchodu z podřízenosti Moskvě. Koncem května církev vyhlásila samostatnost na Moskvě a kritizovala počínání moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. V srpnu hlava církve, metropolita Onufrij navštívil zajaté ruské vojáky, obdaroval je čokoládou a slíbil, že se za ně bude modlit.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 275)