Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Olomoucká charita za rok přivezla na Ukrajinu přes 48 tun humanitární pomoci

Kraje: Olomoucký / juml / ČTK / 25. února 2023 16:06
Olomoucká charita za rok přivezla na Ukrajinu přes 48 tun humanitární pomoci

Ilustrační obrázek
Autor: Arcidiecézní charita Olomouc

Olomouc - Více než 48 tun humanitární pomoci přivezli od počátku válečného konfliktu na Ukrajinu zástupci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Kromě trvanlivého jídla či zdravotních pomůcek šlo o několik dodávek elektrických generátorů, kamen či stanů. Stěžejní sbírkou ACHO se od listopadu stala akce Světlo a teplo pro Ukrajinu, na kterou dárci věnovali 16,8 milionu korun z celkové dosavadní vybrané částky 18,76 milionu korun na sbírkovém kontě ACHO. Pomoc Ukrajině dosud podpořilo více než 1500 dárců, řekl ve čtvrtek novinářům ředitel ACHO Václav Keprt.

Sbírku Světlo a teplo pro Ukrajinu vyhlásila ACHO na konci loňského roku po četných raketových útocích Ruska na Ukrajinu. "Šlo o exponované období kvůli výpadkům elektřiny, a to nejen na západě, ale na celém území Ukrajiny. Když nefunguje elektřina, ztrácejí lidé teplo i světlo. Přišla tak poptávka po generátorech a kamnech," řekla dnes novinářům koordinátorka pro Ukrajinu Kateřina Biolková.

Za peníze ze sbírky se podařilo ACHO dopravit na Ukrajinu 343 menších generátorů a jeden osmitunový o výkonu 400 kVA, který slouží v městské čistírně odpadních vod v Kolomyji k nouzovému napájení čerpadel. Dalších 230 kusů se připravuje. Distribuováno bylo také 500 přenosných propanbutanových kamen včetně stejného počtu opakovaně plnitelných lahví, uvedl mluvčí ACHO Milan Navrátil.

Za uplynulý rok ACHO dopravila na Ukrajinu nákladními auty více než 48 tun humanitární pomoci v podobě trvanlivých potravin, konzerv, hygienických potřeb, plen, zdravotnického materiálu, ale i oblečení či spacích pytlů v hodnotě přes 11 milionů korun. Loni v září na Ukrajinu odjel i naplněný kamion s kompenzačními pomůckami.

Pracovníci ACHO pomáhali i uprchlíkům, kteří hledali zázemí v Česku, podle statistik zajišťovali ubytování 1532 lidem, dalším 822 pomáhali najít práci, více než 20.000 lidí zařizovali materiální pomoc včetně vybavení domácností. Pomohli i s evakuací tří desítek chlapců z dětského domova v Bortnykách. "I v současné době nabízíme uprchlíkům poradenství, zprostředkování odborného poradenství pro uprchlíky v oblastech zprostředkování tlumočení, informací k legislativě, získání práce, vzdělání, zdravotní problematiky uprchlíků či psychologické pomoci," doplnil Keprt. Pokračuje i finanční sbírka ACHO. Podpořit ji mohou lidé na účtu 4030207/0100. Peníze jsou momentálně potřeba na výrobu velkokapacitních stanů a nákupy dalších generátorů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 92)