Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Lidé v centru H.Králové si minutou ticha připomenuli oběti války na Ukrajině

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 25. února 2023 18:43
Lidé v centru H.Králové si minutou ticha připomenuli oběti války na Ukrajině

Ilustrační foto: vlajka Ukrajiny
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Hradec Králové - Desítky lidí včera na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové uctily obětí války na Ukrajině, vyjádřily podporu Ukrajincům a protest proti této válce. V davu bylo možné zahlédnout ukrajinské žluto-modré vlajky, lidé si připomněli oběti války minutou ticha. Zazněla také česká a ukrajinská hymna, zjistila na místě ČTK. Setkání zorganizovala Diecézní charita Hradec Králové ve spolupráci s Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách.

„Děkujeme všem, kteří se jakkoli zapojili do pomoci (Ukrajincům),“ řekla v úvodu ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová.

Podle policie se shromáždění zúčastnilo přibližně 200 lidí, akce se odehrála poklidu.

Charita je jednou z institucí v kraji, která významně pomáhá válečným běžencům z Ukrajiny. Působí od počátku v krajském asistenčním centru pro ukrajinské uprchlíky, kterým prošlo za uplynulý rok více než 20.000 uprchlíků. Tisícům z nich pomohla adaptovat se a zapojit do života.

První výročí ruské invaze na Ukrajinu si v Královéhradeckém kraji připomněli i na dalších místech. Například také při zahájení audiovizuálního projektu Lenky Němečkové nazvaného Modlitebník – Křížová cesta totality v Porotním sále jičínského zámku. Atelier Ščigol ve spolupráci s městem tímto projektem navázal na prosincovou výstavu Křížové cesty totality v jičínské synagoze výtvarníka ukrajinsko-židovského původu Michaila Ščigola.

„Totalitní Rusko přesně před rokem napadlo svobodnou Ukrajinu. Boj za svobodu s totalitou stále není u konce a často přináší nejtěžší oběti. Tento boj mimořádně rezonuje právě dnes a téma projektu jej odráží,“ uvedli organizátoři výstavy.

Dnes uplynul od začátku ruské invaze na Ukrajinu rok, pietní shromáždění či protestní akce proti ruské agresi se konaly na řadě míst ČR.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
57%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
14%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
29%
 
(Počet hlasů celkem: 7)