Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Německá katolická církev povolila požehnání pro homosexuální páry

Ze světa / vlu / ČTK / 11. března 2023 11:41
Německá katolická církev povolila požehnání pro homosexuální páry

Ilustrační foto
Autor: Unsplash.com

Berlín - Synoda německé katolické církve dnes schválila návrh, který zpřístupňuje požehnání i pro stejnopohlavní páry. Informovala o tom agentura DPA. V praxi se tato dalekosáhlá změna v přístupu duchovních k homosexuálům má začít uplatňovat v roce 2026. Požehnání budou moci získat i věřící, kteří po rozvodu uzavřou další sňatek.

Podle DPA byla debata o požehnání pro homosexuály prubířským kamenem schopnosti německé církve zavést podstatné změny, a to nezávisle na Vatikánu, který takovou praxi nepovoluje. Pro reformní návrh se vyslovilo 176 z 202 účastníků synody a také více než dvě třetiny přítomných biskupů.

O požehnání pro stejnopohlavní páry se v německé církvi oficiálně debatovalo od roku 2019. Mnozí poukazovali na to, že v některých farnostech je vstřícný postoj k homosexuálům už delší dobu pravidlem, z pohledu církevních struktur ale tato praxe stála v šedé zóně a nebyla podložena žádným dokumentem.

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by takový akt napodoboval svátost manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, přitom tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Vatikánu se loni v této věci vzepřeli i vlámští biskupové, kteří rovněž žehnání svazkům osob stejného pohlaví povolili.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 353)