Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Týden mučednic v Brně připomíná odbojářku a popravenou řeholnici

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 27. března 2023 23:26
Týden mučednic v Brně připomíná odbojářku a popravenou řeholnici

Meeting Brno
Autor: Meeting Brno

Brno - Dvě silné ženy, které před 80 lety popravili nacisté, připomíná v Brně od 26. března série akcí nazvaná Týden mučednic. Marie Kudeříková byla komunistická odbojářka, Marie Restituta řeholnice. Obě v rozmezí několika dní skončily pod gilotinou. Týden mučednic pořádá tým kolem festivalu Meeting Brno. Na programu jsou filmové projekce, koncert, vernisáž sochařských návrhů nebo výprava do Vídně k hrobu blahoslavené Restituty.

"Tyto dvě ženy, dvě Marie, byly v mnohém odlišné. Mladičká komunistická odbojářka, které v době popravy bylo pouhých 22 let, a téměř 50letá řádová sestra. Obě měly ale zcela jasno v tom, že nacistickému zlu se nesmí uhýbat, uvedl Matěj Hollan, autor konceptu Týdne mučednic.

Festival Meeting Brno se odkazu Kudeříkové věnoval už v roce 2021, kdy uplynulo 100 let od jejího narození. "Už tehdy jsme měli představu, že bude stejně důležité připomenout i 80. výročí zavraždění," uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.

Festival tehdy upozornil také na to, že Kudeříková je jedinou ženskou osobností moderních dějin, která má v Brně sochu. Brzy ale přibude další, a bude to právě socha Marie Restituty. Město ji plánuje pro park v Husovicích, nedaleko rodného domku pozdější řeholnice.

Týden mučednic začal akcí umělce a teoretika Pavla Karouse, jenž před dvěma lety nově upravil sochu Kudeříkové za Městským divadlem. Lidé se u pomníku potkají v 16:30. V úterý město pořádá na Špilberku vernisáž soutěžních návrhů z nedávno ukončené soutěže na sochu Marie Restituty. Uspěl v ní akademický sochař Radim Hanke. Ve středu se uskuteční promítání filmu …a pozdravuji vlaštovky, ve kterém Kudeříkovou ztvárnila Magda Vášáryová. Herečka přijede na besedu po filmu.

Ve čtvrtek 30. března, což je úmrtní den Marie Restituty, mohou zájemci vyjet do Vídně a strávit den u řádových sester, ke kterým Restituta patřila. V pátek se uskuteční premiéra filmové adaptace divadelního počinu Maruška choreografa Martina Dvořáka a společnosti ProART, věnovaného Kudeříkové. Týden mučednic zakončí v sobotu 1. dubna soubor Czech Virtuosi koncertem na památku Marie Restituty. Uskuteční se v kostele na Lesné, který je Restitutě zasvěcený.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)