Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Příchod věrozvěstů na Velkou Moravu připomene cyklopouť ze Soluně do Velehradu

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 16. června 2023 9:23
Příchod věrozvěstů na Velkou Moravu připomene cyklopouť ze Soluně do Velehradu

Ilustrační foto - Poutníci na velehradské slavnosti
Autor: velehrad.eu

Velehrad - Příchod slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu před 1160 lety připomene letos cyklopouť z řecké Soluně do Velehradu na Uherskohradišťsku. V neděli 18. června by na ni mělo vyrazit 40 moravských poutníků. Svoje 1800 kilometrů dlouhé putování ukončí na Dnech lidí dobré vůle ve Velehradě v úterý 4. července, tedy den před národní poutí. ČTK to dnes sdělil Martin Pášma z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Skupina poutníků na kolech každoročně putuje po významných poutních místech. "Takto jsme na kolech ujeli už přes 17.000 kilometrů a navštívili 18 zemí Evropy. Jelikož většina z nás bydlí v blízkosti Velehradu a stejně jako papež Jan Pavel II. považujeme Velehrad za duchovní centrum Evropy, start nebo cíl našich putování máme vždy právě zde," uvedl kněz Jan Turko, jeden z organizátorů cyklopouti.

Zahájení pouti se uskuteční v pátek 16. června od 10:00 ve Velehradě, a to mší svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje. Následně odjede autobus s poutníky do Soluně. Odtamtud již budou pokračovat sami na kolech, chybět při pouti nebude doprovodné vozidlo.

Cestou poutníci navštíví i další významné lokality spojené s cyrilometodějskou kulturní tradicí, jako jsou Ochrid a Skopje v Makedonii, Bělehrad a Novi Sad v Srbsku, Pécs a Zalavár v Maďarsku nebo Nitra a Kopčany na Slovensku. "Podobná cyklopouť se uskutečnila již před deseti lety," doplnil Pášma.

Bratři Konstantin a Metoděj přišli na Velkou Moravu v roce 863. Později byli oba křesťanští misionáři pocházející ze Soluně svatořečení, Konstantin však už pod mnišským jménem Cyril, které na sklonku svého života přijal. Na Velké Moravě prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, Konstantin pro něj navíc vytvořil i písmo pojmenované hlaholice.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
53%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
47%
 
V mé církvi již ženy slouží
0%
 
(Počet hlasů celkem: 15)