Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Podle německého soudu má katolická církev oběti zneužívání zaplatit 300.000 eur

Ze světa / / ČTK / 16. června 2023 9:17
Podle německého soudu má katolická církev oběti zneužívání zaplatit 300.000 eur

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Kolín nad Rýnem - Soud v německém Kolíně nad Rýnem dnes rozhodl, že tamní arcidiecéze má vyplatit 300.000 eur (7,1 milionu korun) bolestného muži, kterého v 70. letech celé roky sexuálně zneužíval kněz. O tomto rozsudku, který může být návodem při budoucím rozhodování soudů v těchto případech, informuje agentura DPA.

Organizace Eckiger Tisch (Hranatý stůl), která sdružuje oběti sexuálního zneužívání ze strany kněží, uvedla, že jde o první rozsudek v Německu, podle kterého má poškozený získat odškodnění ve formě bolestného. "Jde o důležitý signál pro tisíce podobných případů v Německu," uvedla organizace. Podle agentury DPA je pravděpodobné, že nyní stejný právní postup zvolí i další oběti sexuálního zneužívání ze strany duchovních, což katolickou církev může přijít draho.

Nyní 62letý Georg Menne v mládí působil jako ministrant. Kněz, jenž už je po smrti, ho více než 300krát znásilnil a jinak sexuálně zneužil. Muž kvůli tomu po kolínské arcidiecézi požadoval bolestné ve výši 750.000 eur. Po vynesení rozsudku i tak rozhodnutí soudu chválil jako "milník pro poškozené", protože soud uznal jejich utrpení. Jeho právní zástupci uvedli, že se musejí rozhodnout, zda se odvolají.

Soudce Stephan Singbartl řekl, že poškozený zažil příšerné příkoří. Rozhodl se ale pro nižší bolestné, protože zneužívání mu nezničilo život. Menne se oženil, má děti i zaměstnání. Soudce vysvětloval, že tím rozhodně nechtěl bagatelizovat jeho utrpení, ale považuje za svůj úkol vydávat rozhodnutí, která berou v potaz i osudy jiných zneužívaných. Poškozený řekl, že má za sebou mnoholetou intenzivní terapii. "Ale stále se mi ty zážitky vrací," uvedl Menne.

Zástupci arcibiskupství se zatím k rozsudku nechtěli vyjadřovat.

DPA píše, že katolická církev doposud vyplácí peníze obětem dobrovolně. Nezávislá komise, která o těchto případech rozhoduje, doposud nárok na odškodnění ve výši přes 50.000 eur přiznala 143 lidem, v dalších 24 případech šlo o částku převyšující 100.000 eur. Podle poškozených jsou však tato odškodnění nízká.

Katolická církev v Německu v posledních měsících kvůli případům sexuálního zneužívání z minulosti znovu čelí tlaku. Nové posudky týkající se freiburského a mohučského biskupství dospěly závěru, že odpovědní biskupové celá desetiletí pachatele důsledně chránili a oběti ignorovali.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)