Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Mírový vyslanec papeže bude jednat v Moskvě s ruskými představiteli

Ze světa / / ČTK / 27. června 2023 23:13
Mírový vyslanec papeže bude jednat v Moskvě s ruskými představiteli

arcibiskup kardinál Matteo M. Zuppi
Autor: Wikipedia.org / Francesco Pierantoni / Creative Commons

Moskva/Vatikán - Italský kardinál Matteo Zuppi, kterého papež František pověřil mírovou misí, bude ve středu a čtvrtek jednat v Moskvě s místními představiteli. Informoval o tom Vatikán. Ukrajinu navštívil Zuppi před třemi týdny. Kardinál do ruské metropole dorazí dnes večer, uvádí francouzský server La Croix s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje. Zuppi se podle nich setká s patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem, který je považován za věrného podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina a za zaníceného obhájce ruské války proti Ukrajině.

"Hlavním cílem této iniciativy je podpořit gesta lidskosti, která pomohou přispět k řešení současné tragické situace a nalézt cesty ke spravedlivému míru," stojí ve dnešním prohlášení Vatikánu. Ten ale agendu vyslance oficiálně nezveřejnil.

Při dvoudenní návštěvě Kyjeva od 5. do 6. června se Zuppi podle zpravodajského serveru Vatican News setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a několika dalšími vysoce postavenými představiteli. Kardinál při setkání vyjádřil obavy papeže o ukrajinský lid a zdůraznil potřebu vzájemného dialogu.

Zelenskyj se setkal s papežem ve Vatikánu při své cestě po Evropě v polovině května a při té příležitosti vyzval, aby Svatý stolec podpořil ukrajinský plán na dosažení míru, který mimo jiné předpokládá úplné stažení ruských sil z okupovaného území Ukrajiny. Naopak se chladně stavěl k jakékoliv papežské iniciativě, která by Ukrajinu kladla na roveň Rusku. "Nelze klást na stejnou úroveň oběť a agresora," uvedl tehdy Zelenskyj.

U obou návštěv zmiňují prohlášení Vatikánu "gesta lidskosti", která zřejmě odkazují na ukrajinskou výzvu, aby Vatikán pomohl s repatriací ukrajinských dětí. Kyjev odhaduje, že od loňského února bylo do Ruska nebo na Moskvou anektovaný poloostrov Krym odvezeno téměř 19.500 ukrajinských dětí, což označil za nezákonné deportace.

Zuppi spolupracoval s katolickou komunitou Sant'Egidio, která se zaměřuje mimo jiné na řešení konfliktů. Byl jedním ze zprostředkovatelů mírových jednání, která v roce 1992 pomohla ukončit občanskou válku v Mosambiku. Kardinálem jej papež jmenoval v roce 2019 a loni byl zvolen předsedou italské biskupské konference.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
19%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
30%
 
(Počet hlasů celkem: 132)