V Betlémské kapli připomněli Husův odkaz, na bohoslužbě zmínili Ukrajinu a klima
Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 6. července 2023 22:35Praha - Věřící dnes v pražské Betlémské kapli připomněli odkaz církevního reformátora Jana Husa, který tam počátkem 15. století kázal. Současnost může podle představitelů Církve československé husitské inspirovat Hus svým neochvějným bojem za pravdu. Na tradiční bohoslužbě, kterou vedl patriarcha církve Tomáš Butta s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou, zmínili také válku na Ukrajině, ekonomickou krizi a inflaci nebo klimatickou změnu. Výročí 608 let od Husova upálení si dnes lidé připomněli také v Husinci, kde se reformátor narodil.
„Chtěl, aby církev jeho doby byla chudší, pravdivější a méně strojená,“ popsal Husovo učení brněnský biskup církve Juraj Dovala. Připomněl, že nikdo nemá právo člověku za jeho názor sáhnout na život. „Pokud nejsme schopni argumentace, tak jako zbabělci sáhneme po té nejhrubší formě, prostě ho navždy umlčíme,“ dodal.
Připomněl i další osobnosti, které za své názory umíraly, jako řecký filozof Sokrates, indický duchovní a politický vůdce Mahátma Gándhí nebo politička Milada Horáková, kterou v 50. letech popravili komunisté. „Zemřeli kvůli tomu, že říkali něco, co se mocným tohoto světa nelíbilo,“ řekl Dovala.
Během obřadu promluvili také zástupci dalších církví a státu. Podle místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) patřil Hus k nejpodivuhodnějším postavám českých dějin. Také ona připomněla jeho odhodlání stát za pravdou a být neochvějný tváří v tvář agresi. „Lež je neochota poslouchat jiné názory, neochota diskutovat. Lež je připravenost potírat jiné názory,“ řekla.
Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen. Jeho smrt vedla v českých zemích k zásadní vzpouře, husitským válkám v letech 1419 až 1434.
V období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. Jeho odkaz stál v roce 1918 také u základů samostatného Československa. Komunisté zase v Husovi hledali sociálního revolucionáře, evangelíci v něm nacházeli kořeny české reformace, pro katolíky zůstával dlouho kacířem, v roce 1999 řekl papež Jan Pavel II., že jeho kruté smrti lituje. Od roku 1990 je 6. červenec státním svátkem.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
5.12.2024 7:36Orbán se ve Vatikánu setkal s papežem, mluvili o válce na Ukrajině
5.12.2024 7:34Svatou Horu v Příbrami má opustit řád redemptoristů
4.12.2024 8:21Letohrad získá kapli sv. Jana Nepomuckého, plánuje tam otevřít památník barokních poutí
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010