Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Hudební festival Jablonecké tóny otevře návštěvníkům každé úterý místní kostely

Kraje: Liberecký / / ČTK / 20. července 2023 9:23
Hudební festival Jablonecké tóny otevře návštěvníkům každé úterý místní kostely

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou
Autor: Ben Skála

Jablonec nad Nisou - Festival Jablonecké tóny otevře o prázdninách návštěvníkům místní kostely. Varhanní koncerty v kostelích jsou už tradiční součástí hudebního léta v Jablonci nad Nisou, město při jejich pořádání spolupracuje s uskupením Musica Varia, řekla ČTK náměstkyně primátora pro kulturu Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). Po několikaleté přestávce se zapojí kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí, který tradiční úterní koncerty v kostelích zahájí 11. července a také 29. srpna uzavře.

Kostel na Horním náměstí i jeho varhany jsou dílem jabloneckého rodáka architekta Josefa Zasche. Varhany, které v roce 1932 postavila firma Rieger-Kloss, patří podle organologa Radka Rejška ke zvukově nejbohatším nástrojům v litoměřické diecézi. Třímanuálový pneumatický nástroj s 43 hlavními rejstříky je vybaven 2862 píšťalami od několika centimetrů až po několikametrové. V posledních letech prošel náročnou opravou v dílně rodinné firmy Hermann Eule Orgelbau v německém Budyšíně. Po opravě zhruba za 6,6 milionu korun se na kůr nástroj vrátil před rokem.

Kromě kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, jsou vždy dva varhanní koncerty připravené také v kostele Dr. Farského a v kostele Povýšení sv. Kříže, po jednom koncertu bude v kostele Nejsvětější Trojice v Mšeně a v kostele sv. Anny. "Ani v kostele sv. Anny v posledních letech koncerty nebyly, protože se tam konaly výstavy," doplnila Hamplová.

Jablonecké tóny nabídnou přes léto dvě desítky koncertů. "Náš záměr je využívat co nejvíce letní scénu Eurocentra a nestavět zbytečně pódia. Chceme využívat prostor, který má město k dispozici, tím zároveň šetříme finanční prostředky. Jablonecké tóny budou pokračovat tradičními čtvrtečními koncerty na letní scéně a budeme využívat nedělní odpoledne k promenádním koncertům v Tyršových sadech," doplnila Hamplová.

V plánu jsou podle náměstkyně primátora také tři koncerty na Mírovém náměstí. "Budou pojaté ve stylu arény, kapela bude uprostřed náměstí a lidé budou sedět na schodech k radnici, máme k dispozici podsedáky, které byly nakoupeny v minulosti, Kultura Jablonec nakoupila i pláštěnky, a budeme také využívat toho, že máme náměstí plné zahrádek a i tam mohou lidé koncert sledovat," dodala Hamplová.

 Kompletní program Jabloneckých tónů 2023 najdou zájemci na webu www.jablonecketony.cz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)