Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V blízkosti unikátního secesního kostela v Jablonci opravili starokatolíci i faru

Kraje: Liberecký / kir / Vlastní zpráva / 2. prosince 2021 9:50
V blízkosti unikátního secesního kostela v Jablonci  opravili starokatolíci i faru

Secesní kostel Povýšení sv. Kříže Starokatolické církve v Jablonci
Autor: wikipedia.org / Creative Commons

Jablonec nad Nisou -

Po rozsáhlé rekonstrukci jabloneckého kostela, která byla oceněna cenou Památka roku Libereckého kraje, došlo i na obnovu fary. Krásný secesní dům z dílny architekta Josefa Hemmricha, spolužáka autora kostela Josefa Zascheho, tvoří s chrámem jeden harmonický areál.

Fara byla postavena v roce 1903 a po více než 70 let sloužila jako sídlo faráře. V roce 1978, v době komunistického útlaku, byla církev donucena faru prodat komunistickému funkcionáři za celých 27.312 Kčs.

Po revoluci se církev snažila nucený prodej napadnout soudně, ale neuspěla. S pomocí zahraničních starokatolíků tak musela od téhož člověka faru koupit zpět - a věřte nám, že za 27 tisíc to nebylo, uvádí autor zprávy na facebookovem profilu starokatolické církve v  ČR...

"Od té doby každopádně opět slouží dobrému účelu. Obrovským nasazením místního faráře Karla Koláčka se nyní rekonstruovala a z evropských grantů zde byly vytvořeny tři sociální byty. Bude tedy sloužit nejen církví, ale také potřebným", uzavírají starokatolíci.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
18%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 348)