Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Soud se zastal nemocniční kaplanky, vede spor o výpověď s arcibiskupstvím

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 27. července 2023 14:34
Soud se zastal nemocniční kaplanky, vede spor o výpověď s arcibiskupstvím

Ilustrační foto
Autor: Zlin.cz

Praha - Nejvyšší soud se zastal nemocniční kaplanky Marie Opatrné, která řadu let vede soudní spory o neplatnost opakovaných výpovědí se svým zaměstnavatelem Arcibiskupstvím pražským. Nynější spor se na základě dovolání Opatrné vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který se musí znovu a důkladněji věnovat znění pracovní smlouvy a dohodnutému místu výkonu povolání. Rozhodnutí nejvyšší instance je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Opatrná v minulosti dostala výpověď vícekrát a z různých důvodů, vždy však našla zastání u soudů. Nyní se justice zabývala výpovědí z roku 2019, zdůvodněnou tím, že se Opatrná na výzvu zaměstnavatele nedostavovala do sídla arcibiskupství. Podle církve je sídlo arcibiskupství zároveň místem výkonu práce Opatrné. Žena se však domnívala, že podle uzavřené smlouvy je místem výkonu povolání Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Obvodní soud důvody výpovědi potvrdil jako oprávněné, stejně jako později Městský soud v Praze. Nejvyšší soud ale zaujal jiné stanovisko. Rozhodnutí označil za předčasné, a tedy nesprávné. Poukázal na to, že místo výkonu práce není ve smlouvě z roku 2002 stanoveno jednoznačně. Smlouva zmiňuje „Arcibiskupství pražské, pracoviště Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2“.

Pražské soudy by měly podle nejvyšší instance objasnit skutečný záměr smluvních stran v době podpisu smlouvy a přistoupit k „výkladu tohoto projevu vůle“ podle pravidel obsažených v zákoníku práce. Jinak je závěr o hrubém porušení pracovních povinností předčasný.

Opatrná podle nemocničního webu působí jako kaplanka a pastorační asistentka na Onkologické klinice 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Soudní spory kvůli výpovědím trvají od roku 2009. „Nejde mi o to, abych byla nadále zaměstnancem arcibiskupství. Chci se ale i dále věnovat pastoraci a chtěla bych mít k tomu pověření. A samozřejmě bych se ráda dožila plné rehabilitace,“ řekla Opatrná v roce 2020 webu Hlídací Pes.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)