Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Lisabonu začaly Světové dny mládeže, očekává se milion účastníků včetně papeže

Ze světa / / ČTK / 2. srpna 2023 7:16
V Lisabonu začaly Světové dny mládeže, očekává se milion účastníků včetně papeže


Autor: Wikipedie.org / Creative Commons

Lisabon - Stovky tisíc mladých lidí z celého světa už přijely do Portugalska, kde začaly další Světové dny mládeže. Ode dneška se jich účastní i papež František. Na setkání, které agentura Reuters s nadsázkou překřtila na "katolický Woodstock", je očekáván asi milion mladých. Podle portugalské vlády jde o největší mezinárodní akci, jakou kdy tato země hostila.

Světové dny mládeže se konají zhruba po dvou či třech letech, ty poslední hostila Panama v roce 2019. Další měly být v roce 2022, ale posunula je pandemie covidu-19.

Oficiálně začaly Světové dny mládeže včera večer mší pod otevřeným nebem v parku v centru Lisabonu. I většina dalších akcí tohoto setkání se koná v portugalské metropoli či jejím okolí. Mladí jsou ubytováni ve školách, tělocvičnách či v rodinách, před závěrečným dnem jich ale řada zřejmě přespí v lisabonském parku Tejo. Právě tam ráno 6. srpna papež František tyto dny mládeže mší zakončí. Předtím má oznámit, ve kterém městě se budou konat další světové dny mladých.

Na bezpečnost má během týdne dohlížet přes 16.000 policistů, pomáhat jim budou i kolegové ze Španělska a také papežova švýcarská garda, která už je podle španělských médií v Lisabonu. Před více než týdnem Portugalsko kvůli této mezinárodní události dočasně obnovilo kontroly na hranicích, a to na pozemních a námořních i na letištích. Kontroly jsou namátkové a skončí o půlnoci na 7. srpna místního času.

Do Portugalska už odletěla i česká výprava, která se tam v rámci předprogramu účastnila takzvaných Dnů v diecézích. Celkem se dnů mládeže v Portugalsku zúčastní přes 3000 Čechů, spolu s nimi tam má být také devět českých biskupů.

Papež přiletí do Portugalska dnes ve středu. Půjde o jeho první zahraniční cestu od června, kdy se podrobil operaci břicha kvůli kýle. Šestaosmdesátiletý papež se už delší dobu kvůli problémům s kolenem často pohybuje na invalidním vozíku. V Portugalsku se kromě akcí s mladými setká i s místními politiky. V sobotu navštíví hlava katolické církve také poutní místo Fátima.

Světové dny mládeže se konají ani ne půl roku poté, co portugalská nezávislá vyšetřovací komise oznámila, že v Portugalsku bylo od roku 1950 nejméně 4815 nezletilých sexuálně zneužito činiteli katolické církve. V předchozích letech zprávy o zneužívání nezletilých církevními činiteli zveřejnily podobné komise i v dalších zemích. Podle agentury Reuters se tak nad těmito dny mládeže vznáší stíny kauz, které připomínají, že k nápravě křivd zbývá ještě dlouhá cesta.

Papež František se k případům sexuálního zneužívání v církvi, jehož se někteří její představitelé dopouštěli a další ho léta kryli či nedůsledně vyšetřovali, postavil rázně už brzy po začátku svého pontifikátu v roce 2013. V roce 2014 přijal ve Vatikánu jako první hlava katolické církve skupinu obětí těchto činů a v roce 2019 svolal první summit katolických církevních představitelů o ochraně nezletilých v církvi. Posléze vydal několik dekretů, které mají zabránit tomu, aby se takové případy opakovaly.

Během Světových dnů mládeže se očekávají i demonstrace kvůli sexuálním kauzám v katolické církvi, podle Reuters by se papež mohl osobně setkat i s některými z obětí. To ale Vatikán zatím nepotvrdil a kvůli ochraně soukromí dotyčných osob to zřejmě ani neoznámí předem.

S myšlenkou mezinárodního setkávání katolické mládeže přišel v 80. letech papež Jan Pavel II., který v roce 1984 a 1985 svolal do Říma na Květnou neděli setkání mladých. V prosinci 1985 pak oznámil první ročník Světových dnů mládeže, které se poprvé konaly v Římě v březnu 1986, rovněž na Květnou neděli. Následující rok se uskutečnila akce v Buenos Aires, kde se společně s papežem modlilo na 900.000 lidí, což byl zhruba dvojnásobek oproti prvnímu ročníku. Poté se Světové dny mládeže konaly v řadě dalších měst světa.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 315)