Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ruští pravoslavní kněží, kteří požehnali Stalinově soše, neměli svolení nadřízených

Ze světa / / ČTK / 18. srpna 2023 15:14
Ruští pravoslavní kněží, kteří požehnali Stalinově soše, neměli svolení nadřízených

Iosif Vissarionovič Džugašvili - Stalin
Autor: Wikipedia.org

Moskva - Ruští pravoslavní duchovní, kteří vysvětili nový pomník někdejšího komunistického diktátora Josifa Stalina při veřejném odhalení na západě Ruska, jednali bez požehnání a souhlasu svých nadřízených v církevní hierarchii, uvedlo dne 18. srpna vedení místní diecéze podle ruských médií.

Osmimetrová socha někdejšího sovětského vůdce byla v úterý 15. srpna odhalena před továrnou ve městě Velikije Luki v Pskovské oblasti na západě Ruska za přítomnosti místních představitelů komunistické strany a také pravoslavných duchovních. Jeden z nich vysvětil sochu diktátora, který nechal desítky tisíc duchovních zavraždit či poslat do gulagu, nařídil zbourat tisíce chrámů a pronásledoval církev, poznamenala agentura AFP.

"Účast na této akci bez požehnání a souhlasu vedení diecéze přijali duchovní velikolukské diecéze," uvedl biskupský úřad v prohlášení, ze kterého citoval server RBK. Ten také zveřejnil záběry z vysvěcení Stalinova pomníku. Počínání duchovních asistujících při odhalení Stalinova pomníku podle církevních úřadů nemá nic společného se stanoviskem pravoslavné církve a "vyjadřuje jejich osobní názory a přesvědčení", uvedl server.

Kněz Antonij, který památník vysvětil, prohlásil, že za Stalina byla zabito mnoho duchovních, ale "díky tomu máme spousty nových mučedníků", dodal RBK.

Inkriminovaná Stalinova socha vznikla už před čtyřmi lety. Podle původního záměru měla ozdobit Volgograd, který se dříve jmenoval Stalingrad a ještě dříve Caricyn. Ale místní úřady dílo odmítly, podobně jako ve Voroněži a okolí Moskvy, a tak po létech skončilo na opačném konci evropské části Ruska, před místním podnikem Mikron, jehož vedení a pracující podle organizátorů úterní slavnosti touží "každý den cestou do práce vidět pomník Josifa Stalina".

V posledních letech se v Rusku diktátorovi stále častěji stavějí pomníky. V září 2015 byl první Stalinův pomník v novodobé historii Ruska postaven v masokombinátu Zvenigovskij v osadě Šelanger. V květnu 2019 odhalili Stalinovu bustu ve dvoře oblastního komunistického výboru v Novosibirsku. Loni v prosinci Stalinův pomník odhalili v soukromé škole ve městě Naberežnyje Čelny. Ve Volgogradu letos v únoru umístili Stalinovu bustu u muzea stalingradské bitvy, 120 metrů od památníku obětem stalinských represí, vypočítal server Meduza.

Stalin nechal za druhé světové války pravoslavnou církev opět vzkřísit, jakkoli nově zvolený patriarcha se ocitl pod přísným dohledem tajné policie. Ambivalentní postoj ke Stalinovi podporuje Kreml, který jej představuje jako strůjce sovětského vítězství v roce 1945. Kreml nepopírá represe, ale minimalizuje je a představuje je jako tragédii bez skutečného viníka. Stalinovy pomníky sice v Rusku jsou, ale jsou nadále poměrně vzácné, dodala AFP.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk.net

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 343)