Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež se těší do Mongolska, kde žije jedna z nejmenších komunit katolíků na světě

Ze světa / / ČTK, lkt / 28. srpna 2023 13:39
Papež se těší do Mongolska, kde žije jedna z nejmenších komunit katolíků na světě

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur

Vatikán - Papež František v neděli uvedl, že se těší na návštěvu Mongolska, kde je jedna z nejmenších národních komunit katolíků ve světě. Do asijské země, kde se nejvíce lidí hlásí k buddhismu, papež odletí ve čtvrtek. Dlouhá cesta na východ je také testem papežova zdraví, píší zahraniční agentury.

V Mongolsku, které patří k největším státům na světě, žije 3,3 milionu lidí. Jen méně než 1500 lidí se však hlásí ke katolictví. V zemi je osm farností a jedna kaple, řekl nedávno vatikánským médiím papežům vyslanec v zemi Giorgio Marengo, který je také prvním kardinálem usazeným v tomto státě.

Do Mongolska papež cestuje po Světových dnech mládeže ze začátku tohoto měsíce, kterých se zúčastnily stovky tisíc věřících. Tamní komunitu papež označil za "malou v číslech, ale živou ve víře". Je to poprvé, co hlava katolické církve navštíví Mongolsko.

V neděli papež uvedl, že se těší na setkání v Mongolsku "se šlechetným, moudrým lidem s velkou náboženskou tradicí". Jednou z náplní návštěvy bude mezináboženský dialog. V Mongolsku se k nějaké víře hlásí 60 procent lidí, drtivá většina z nich k buddhismu. V zemi jsou i menší komunity muslimů či lidé, kteří věří v šamanismus.

Podle analytiků si papež vybral Mongolsko mimo jiné z toho důvodu, že se nachází mezi Ruskem a Čínou. Není tak vyloučené, že papež ve svých veřejných projevech zmíní témata, která se týkají těchto dvou států. Není jasné, zda úřady čínským katolíkům umožní cestu do Mongolska za papežem, píše agentura Reuters.

Do Mongolska papež odletí ve čtvrtek večer. Let do mongolské metropole Ulánbátaru, který z Říma trvá devět hodin, mimo jiné prověří papežovo zdraví. Před několika měsíci se šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podrobila operaci břicha a v poslední době se na veřejnosti pohybuje na kolečkovém křesle.

V Mongolsku papež zůstane do pondělí. Setká se s nejvyššími představiteli Mongolska a v plánu je i mše či mezináboženské setkání.

Velká část Mongolů, kteří jsou buddhisté, považuje za svého náboženského lídra dalajlámu. Čína, která je pro Mongolsko největším vývozním trhem, však na vládu sousedního státu vyvinula nátlak, aby tibetského duchovního žijícího v exilu do země nezvala, píše agentura Reuters.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 315)