Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Film polské režisérky A. Hollandové Hranice o uprchlické krizi získá cenu ve Vatikánu

Ze světa / / ČTK / 26. září 2023 17:28
Film polské režisérky A. Hollandové Hranice o uprchlické krizi získá cenu ve Vatikánu

A. Hollandová v Nowej Rudzie (2017)
Autor: Wikipedie.org / Tomáš Leśniowski / Creative Commons

Praha - Film polské režisérky Agnieszky Hollandové Hranice, který u příležitosti uvedení v Polsku ostře kritizovala tamní vláda, získá ocenění ve Vatikánu. Během premiérového víkendu se snímek v Polsku stal nejúspěšnějším filmem. ČTK to za tvůrce snímku dnes sdělila Zuzana Janáková.

Film, který vznikl s podporou českého Státního fondu kinematografie a v koprodukci České televize, letos získal Zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách. Připomíná dramatické osudy uprchlíků na polsko-běloruské hranici, kteří se snaží dostat za lepším životem do Evropské unie. Migrační krizi ukazuje ze čtyř pohledů, z pohledu migrantů, pohraničníka, aktivistů a místní obyvatelky. Podle režisérky se film soustředí na obyčejné lidi uvězněné v morální slepé uličce a ukazuje skvělé Poláky, kteří zachraňují životy lidí bez ohledu na riziko a barvu jejich kůže.

Film už dříve ostře napadl ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro, který jej přirovnal k „nacistické propagandě“. U příležitosti uvedení filmu do polských kin ho kritizoval i předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a místopředseda vlády Jaroslaw Kaczyński.

Za tvůrkyni se postavila Česká filmová a televizní akademie, která v ČR mimo jiné udílí ocenění Český lev, jehož je Hollandová několikanásobnou držitelkou. I přes kritiku vládních představitelů ho v Polsku za první víkend v kinech vidělo více než 138.000 diváků. Do českých a slovenských kin vstupuje 19. října.

„Jsme poctěni, že můžeme ve Vatikánu přivítat Agnieszku Hollandovou a její skvělý film Hranice. V tématu utečenců panuje naprostý soulad mezi citlivým pohledem režisérky a naší církví. Možnost učinit tak v rámci festivalu Tertio Millennio Fest, který je jediným filmovým festivalem na světě, který vznikl na přání papeže (Jana Pavla II.) a který je pořádán společně se Svatým stolcem, tomu dodává ještě větší význam,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Gianluca Arnone.

„Za přítomnosti nejvyšších vatikánských představitelů udělíme filmu a režisérce Zvláštní cenu Fuoricampo ve Vatikánské filmotéce. Tato čestná cena je každoročně udělována filmu, který je schopen vyburcovat lidské svědomí a proniknout do světlých, ale i temnějších míst lidské duše,“ doplnil Arnone. Téma uprchlíků je také velkým tématem současného papeže Františka.

Mimořádnost tohoto snímku dokazují podle koproducentky filmu Šárky Cimbalové nejen festivalová ocenění, nadšené přijetí nejpřednějšími filmovými kritiky, obrovská pozornost světových médií, ale i prodeje filmu do zahraničí. „O film projevilo nebývalý zájem Japonsko, Německo, Izrael, Švýcarsko, Řecko, Ukrajina, Latinská Amerika, Čína a Skandinávie. Již před tím film koupilo Španělsko, Rakousko, Pobaltí, Bulharsko, Slovinsko, Maďarsko, Island, Francie, Benelux, Itálie, Portugalsko nebo země bývalé Jugoslávie,“ uvedla.

Festival Tertio Millennio udílí dvě hlavní ceny a jednu zvláštní: Cenu Tertio Millennio pro nejlepší soutěžní film, Cenu pro první tři finalisty soutěže krátkých filmů a Zvláštní cenu Fuoricampo, kterou letos obdrží právě snímek Hranice.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 359)