Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Bývalý dominikánský klášter ve Znojmě koupili premonstráti z Nové Říše

Kraje: Jihomoravský / / ČTK / 13. října 2023 9:01
Bývalý dominikánský klášter ve Znojmě koupili premonstráti z Nové Říše

Dominikánský klášter a kostel svatého Kříže ve Znojmě
Autor: Wikipedie.org / VitVit / Creative Commons

Znojmo - Areál bývalého dominikánského kláštera ve Znojmě v Dolní České ulici koupili od dominikánů premonstráti z Nové Říše na Jihlavsku. V klášteře zůstanou zachované kanceláře a ordinace, zadní část chtějí premonstráti opravit a najít pro ni nové využití, informoval v tiskové zprávě mluvčí Znojma Pavel Kovařík. Duchovní správu v kostele svatého Kříže ale premonstráti přebírat nebudou.

Dominikáni nabízeli klášter k prodeji několik let. "Nemáme zatím jeden konkrétní záměr a dokonce si myslíme, že by zadní část kláštera mohla fungovat pro několik záměrů souběžně. Mohou to být například malometrážní byty pro mladé rodiny nebo soběstačné seniory, může zde fungovat dětská skupina, školka, ubytovna, ale i kavárna nebo ateliéry pro umělce," uvedl provizor (kněz pověřený ekonomickou správou) kláštera v Nové Říši Štěpán Jiří Novák.

Důvody ke koupi byly převážně ekonomické. "Vlastníme bezmála 1000 hektarů lesních pozemků, které jsou především kvůli kůrovcové kalamitě a suchu ze 70 procent vytěženy. Postupně plochy zalesňujeme, ale výtěžek z nových lesních porostů budou požívat až budoucí generace řeholníků. Abychom do té doby vytrvali, musíme být soběstační i z dalších zdrojů hospodaření, a proto jsme se rozhodli k odkoupení znojemského kláštera," uvedl Novák.

Premonstráti podle opata novoříšského kláštera Mariana Rudolfa Kosíka nehodlají převzít duchovní správu v kostele. "Nemáme ambice ani personální možnosti ji převzít. Je nás v novoříšské kanonii sedm. Spravujeme farnosti v blízkosti kláštera a čtyři farnosti u Brna," uvedl Kosík.

Farní budova zůstává ve vlastnictví dominikánů pro jejich využití a také pro potřeby místních farníků a farní kanceláře. "I když máme rozdílné poslání a rozdílný střih hábitu, věřím, že bratři v bílém budou i ve Znojmě dobrými sousedy," uvedl převor dominikánského kláštera Damián Němec s odkazem na bílou barvu hábitu, která je typická pro oba řády.

Klášter je zároveň místo, kde se konají společenské akce, letos zde byl například společenský večer při vinobraní. "Jsme s premonstráty už nějakou dobu v kontaktu a těší nás, že chtějí pokračovat v dobrém díle, které je s klášterem spjato. Shodujeme se s nimi i v některých vizích ohledně dalšího provozu kláštera, jako je například pořádání kulturních a společenských akcí," uvedla starostka Ivana Solařová (ANO).

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)