Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Španělští biskupové odmítli údaj o zneužitých dětech v katolické církvi

Ze světa / / ČTK / 31. října 2023 20:40
Španělští biskupové odmítli údaj o zneužitých dětech v katolické církvi

Ilustrační foto
Autor: pixbay.com / kheinz46

Madrid - Španělští biskupové odmítli údaje o zneužitých dětech v církevním prostředí, které v pátek zveřejnil španělský ochránce práv Ángel Gabilondo. Podle jeho zprávy zažilo v církevním prostředí sexuální zneužití zhruba jedno procento Španělů, když jim bylo méně než 18 let, píší dnes agentury. To je přes 400.000 lidí. Biskupové se nicméně omluvili za utrpení, které mohli způsobit církevní činitelé.

Španělští biskupové o výsledcích zprávy, kterou zadal parlament kvůli nespokojenosti s tím, jak k problému přistupuje samotná církev, jednali v pondělí. Podle hloubkového průzkumu 1,13 procenta Španělů uvedlo, že v dětství zažilo sexuální zneužití v církvi. To je podle propočtu tisku přes 440.000 lidí.

Údaj na dnešní tiskové konferenci odmítl mluvčí španělských biskupů Francisco César García Magán. Podle něj číslo obsahuje i lidi jiných vyznání, ačkoliv katolická církve byla ve Španělsku dlouhá léta dominantní, například ve vzdělávacím systému. Poukázal také na to, že žádný biskup nebyl oficiálně obviněn. Předseda španělské biskupské konference Juan José Omella označil již o víkendu údaje uváděné tiskem za lež.

"Opakuji žádost o odpuštění obětem za bolest způsobenou některými členy církve," uvedl nicméně na tiskové konferenci Omella. Představitelé španělské katolické církve však odmítají, aby ze sexuálního zneužívání byli plošně podezřelí všichni její kněží.

Španělští biskupové jsou také ochotni se účastnit mechanismu pro odškodnění dětských obětí sexuálního zneužívání, jehož vznik navrhl Gabilondo. Mají však podmínku, aby se mechanismus týkal všech obětí, tudíž i těch, kteří čelili zneužití mimo církev. V opačném případě biskupové považují za efektivnější odškodnit oběti za použití svých vnitřních mechanismů.

Španělští biskupové tvrdí, že sexuální zneužívání dětí se netýká jen církve. Ta se dlouho bránila nezávislému vyšetřování tohoto jevu ve svých řadách. V loňském roce nakonec biskupové pověřili advokátní kancelář, aby vypracovala o sexuálním zneužívání dětí v církvi nezávislý audit. Jeho výsledky by měly být známé ke konci roku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)